2020-BMW_X3_M_Competiton-a-2020-BMW_X4_M_Competiton-facelift- (1)

BMW X3 a BMW X4 přijíždějí po faceliftu. Ten se týká běžných modelů i verzí BMW M

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: BMW - 9. 6. 2021


Nový vzhled, vylepšená výbava a optimalizovaná struktura nabízené výbavy: BMW komplexně modernizovalo své úspěšné Sports Activity Vehicle (SAV) BMW X3 a Sports Activity Coupé (SAC) BMW X4. Se vstupem do druhé fáze svého modelového cyklu jsou nyní sportovnější, modernější a více digitální. Přepracovaná přední a zadní část kladou na první pohled ještě větší důraz na robustní terénní a sportovní vzhled třetí generace úspěšného BMW X3. Jeho „kupé protějšek“, BMW X4 druhé generace, přejímá novou přední část, přidává vlastní prvky s exkluzivní mřížkou chladiče BMW a nabízí mimořádně dynamickou zadní část. Modernizaci završuje moderní interiér s novými prvky výbavy a aktualizovaným infotainmentem. BMW M GmbH současně modernizuje také M modely BMW X3 a BMW X4.

Moderní technologie pohonu

Představení mild hybridní technologie se 48voltovým startér-generátorem nyní také u všech zážehových motorů zaručuje široké portfolio technologicky vyspělých pohonů. Mezi ně patří BMW X3 xDrive30e a na vrcholu modelové nabídky obzvláště výkonné zážehové a vznětové modely BMW M GmbH.

BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition

BMW M GmbH osvěžuje dva roky po uvedení na trh vysoce výkonné modely Sports Activity Vehicle BMW X3 a Sports Activity Coupé BMW X4. Kromě nových designových prvků vycházejících z BMW X3 a BMW X4, které rovněž prošly modernizací, M specifických změn a nového konceptu ovládání nabízí nové BMW X3 M Competition a nové BMW X4 M Competition také vyšší zátah motoru. Nejvýkonnější zážehový řadový šestiválec BMW s maximálním výkonem 375 kW/510 koní, nyní používaný i v jiných BMW M modelech, se vyznačuje o 50 Nm vyšším maximálním točivým momentem dosahujícím 650 Nm. Díky tomu se čas potřebný pro standardní zrychlení z 0 na 100 km/h zkrátil o 0,3 sekundy na 3,8 sekundy. Tím se BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition vyrovnají vysokovýkonným sportovním vozům. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h. Ve spojení s volitelným paketem M Driver’s se elektronický omezovač posouvá na 285 km/h. Uvedení nových modelů na trh je plánováno na srpen 2021.

2020-BMW_X3_M_Competiton-a-2020-BMW_X4_M_Competiton-facelift- (2)
BMW X4 M Competition a BMW X3 M Competition | Foto: BMW

Vysokootáčkový motor se závodním rodokmenem

Řadový šestiválec ve vozech BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition se nyní vyznačuje lehčím kovaným klikovým hřídelem modelů BMW M3 a M4. Jeho extrémní tuhost umožňuje přenos mimořádně vysokého točivého momentu, přičemž jeho menší hmotnost omezující setrvačnost rotujících částí zintenzivňuje vysokootáčkový charakter motoru. Systém chlazení řadového šestiválcového motoru s hlavním centrálním chladičem a dvojicí menších chladičů umístěných po jeho stranách se osvědčil na závodních tratích a je navržen tak, aby umožňoval trvale podávat mimořádně vysoký výkon. Motor má k dispozici také další chladič motorového oleje a připraven je též samostatný chladič oleje převodovky. Zkušenosti BMW M GmbH z automobilových závodů se projevují také v konstrukci systému mazání, který je přizpůsoben očekávanému dynamickému provozu na závodních okruzích. Lehčí olejová vana má dvě samostatné komory a integrovaný sací kanál. Další sací kanál umožňuje elektronicky řízenému olejovému čerpadlu přečerpávat mazivo z menší olejové vany, která slouží jako rezerva. Tímto způsobem je vždy zaručeno spolehlivé mazání, a to i při extrémním podélném a příčném zrychlení.

M sportovní výfuk a 8stupňová převodovka M Steptronic

Standardně dodávaný M sportovní výfukový systém BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition podtrhuje charakteristický zvukový projev BMW M automobilů výrazně zvučným podtónem, zejména při intenzivním zatížení a ve vysokých otáčkách. Díky tomu tento zvuk zní ještě více „závodnicky“ a posiluje tak mimořádně emocionální zážitky z jízdy při plném zachování každodenní použitelnosti. Zcela variabilní regulace aktivních klapek M sportovního výfukového systému umožňuje velmi rozmanité spektrum zvuků. Výkon se primárně na zadní kola přenáší prostřednictvím 8stupňové převodovky M Steptronic s funkcí Drivelogic, umožňující jak automatické, tak manuální sekvenční řazení. Kromě nového voliče M převodovky na středové konzole jsou pro tento účel k dispozici také řadicí páčky na volantu. V manuálním režimu lze najednou podřazovat o několik stupňů na ten nejnižší možný, což umožňuje účinně využít brzdnou sílu motoru. Při zrychlování nedochází k automatickému přeřazování na vyšší rychlostní stupeň, a to ani při dosažení omezovače otáček motoru.

Systém pohonu všech kol M xDrive s upřednostňováním zadní nápravy

K vysoké agilitě BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition přispívá také systém pohonu všech kol M xDrive, který kombinuje trakční výhody přenosu výkonu na všechna kola s osvědčenými dynamickými vlastnostmi klasického pohonu zadních kol. Elektronicky řízený pohon M xDrive, který je propojen se stabilizačním systémem DSC (Dynamic Stability Control), posílá část hnací síly na přední nápravu pouze tehdy, když zadní kola dosáhnou hranice své přilnavosti. Řidič může stisknutím tlačítka ovlivnit nejen fungování stabilizačního systému, ale také rozdělení hnací síly mezi přední a zadní kola. Centrálně řízená souhra systému pohonu všech kol M xDrive s Aktivním M diferenciálem zajišťuje extrémně efektivní přenos výkonu.

Vynikající jízdní dynamika v M stylu

BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition nabízejí výjimečnou jízdní dynamiku. Vynikající hodnoty v oblasti podélného a příčného zrychlení, ovladatelnosti a zpomalení jdou ruku v ruce s vysokou úrovní jízdní stability, neutrálními reakcemi řízení a komfortními vlastnostmi, které zlepšují vhodnost pro každodenní používání i pro cestování na dlouhé vzdálenosti. Základem této kombinace agility, dynamiky a přesnosti, vlastností pro automobily BMW M typických, je technika podvozku, která je dokonale sladěna s vysokým výkonem motoru a systémem pohonu všech kol M xDrive. Standardní M podvozek se specifickým nastavením a elektronicky řízenými tlumiči zajišťuje vysokou úroveň každodenního komfortu a mimořádně přímý kontakt s vozovkou s omezenými odskoky kol a náklony karoserie. Tlumicí síly se ideálně přizpůsobují každé jízdní situaci a v různých úrovních se nastavují pro každé kolo zvlášť pomocí elektromagneticky ovládaných ventilů. Základní charakteristiku tlumičů lze ovlivnit pouhým stiskem tlačítka. Jízdní preciznost a odezva jdou na vrub rozsáhlým technickým úpravám zesilujícím spojení karoserie a podvozku, mezi něž patří například přímo pro tyto M modely navržené vzpěry. K typickému zážitku z jízdy s M automobilem přispívá také elektromechanické řízení M Servotronic a speciálně naladěný systém DSC (Dynamic Stability Control). V režimu M Dynamic Mode tento systém umožňuje určitý prokluz kol a zprostředkovává tak typické M jízdní reakce, díky čemuž je například možné na závodním okruhu provádět kontrolované přetáčivé smyky.

BMW X3 M Competiton

Dvoudílné M brzdy a 21palcová kola jako součást standardní výbavy

Výkonný charakter BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition doplňuje vysoká účinnost standardně dodávaných M dvoudílných brzd. Brzdové třmeny nesou M logo a jsou standardně lakovány modrou barvou nebo na přání leskle černou či červenou barvou. Dokonale sladěný celek pro maximální výkon zahrnuje také 21palcová kola s kombinovanými pneumatikami o rozměru 255/40 ZR21 vpředu a 265/40 ZR21 vzadu. Jednou z novinek jsou M kovaná kola Star Spoke 892M v leskle černém provedení Jet Black, která jsou na jedno kolo o 2 kg lehčí. Jako alternativa jsou k dispozici známá M kola z lehké slitiny 765M V-Spoke, rovněž v leskle černém provedení Jet Black.

Větší BMW maska chladiče ve tvaru ledvinek a výraznější přední část

Nové BMW X3 M Competition a nové BMW X4 M Competition se vyznačují větší BMW maskou chladiče ve tvaru ledvinek s jednodílným rámečkem a o přibližně deset milimetrů nižšími světlomety, které jsou převzaty z podobně zdokonalených standardních modelů BMW X3 a BMW X4. Černá lišta, v níž je umístěna kamera iCam, vizuálně dělí BMW masku chladiče, jejíž rámeček je rovněž vyveden v leskle černém provedení, stejně jako M typické dvojité lamely masky chladiče. Na masce chladiče je rovněž umístěno logo specifické pro daný vůz: X3 M či X4 M. Kromě standardních adaptivních matrixových LED světlometů jsou nyní na přání k dispozici také laserové světlomety BMW Laserlight s dosvitem až 650 metrů. BMW M GmbH navrhla ještě výraznější M specifický přední nárazník. Jedním z obzvláště nápadných prvků jsou nové, vertikálně uspořádané a zvětšené nasávací otvory: ty jsou skloněny směrem dolů k hraně spoileru v oblouku ke středu vozidla, kde navazují na šestiúhelníkový tvar centrálního nasávacího otvoru. Jsou lemovány ozdobnými prvky v leskle černé barvě, kterou jsou lakovány také kryty aerodynamicky vylepšených vnějších M zpětných zrcátek a charakteristické M žábry integrované do vzduchových výdechů v bočních panelech, stejně jako zadní spoiler u modelu BMW X4 M Competition.

Výrazné zadní nárazníky v novém designu a nové barvy karoserie

BMW X3 M Competition je vybaveno full-LED zadními světly modernizovaného BMW X3 s černým lemováním a nižší světelnou grafikou. Spodní část zadního nárazníku je specifická pro M modely a má lesklou černou povrchovou úpravu. V pravé a levé části velkého difuzoru se nacházejí černě chromované zdvojené koncovky M sportovního výfukového systému. Nový zadní nárazník BMW X4 M Competition je vybaven širokou vložkou ve tvaru kovadliny. Stejně jako krajní oblasti, v nichž jsou nově umístěny rovněž vertikální odrazky, je i nárazník vyveden v leskle černém provedení, což zaručuje mimořádně mohutný celkový dojem. Dva páry koncovek výfuku s povrchovou úpravou černého chromu lemují také difuzor BMW X4 M Competition. Kromě metalických barev černá M Carbon Black a šedá M Brooklyn Grey jsou exkluzivně pro modely M Competition řad X3 a X4 vyhrazeny dvě nové barvy, a to modrá metalíza M Marina Bay Blue a žlutá M Sao Paulo Yellow. Kromě toho je poprvé k dispozici široká škála barev z nabídky BMW Individual, například matná modrá metalíza Frozen Marina Bay Blue.

BMW X4 M Competiton

M typický interiér s novými ozdobnými prvky

BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition jsou standardně vybaveny M sportovními sedadly s elektricky nastavitelnými opěrkami hlavy a osvětleným logem M. Kromě rozšířeného koženého čalounění Merino ve čtyřech barevných kombinacích je na přání k dispozici také rozšířené kožené čalounění BMW Individual Merino v provedení Tartufo. Ventilační otvory mají nové pozinkované obložení, vnitřní lišty jsou nyní standardně v tmavě hliníkovém provedení Rhombicle a na přání je k dispozici nová varianta se dřevem jasanu s otevřenými póry. M kožený multifunkční volant zdobí kontrastní prošívání v barvách BMW M a disponuje otvorem ve spodním rameni.

BMW Live Cockpit Professional s inteligentním propojením

Nové BMW X3 M Competition a nové BMW X4 M Competition jsou standardně vybaveny BMW Live Cockpit Professional zahrnujícím Connected Drive. Inteligentní propojení včetně inovativních digitálních služeb využívajících BMW Operační systém 7 (například BMW Intelligent Personal Assistant, Connected Music a Remote Software Upgrade) umožňují obzvláště intenzivní interakci mezi řidičem a vozidlem. Intuitivní multimodální ovládání bylo dále vylepšeno: v závislosti na situaci má řidič na výběr mezi dotykovou obsluhou kontrolního displeje, osvědčeným ovladačem BMW, multifunkčními tlačítky na volantu a hlasovým ovládáním. Prostorový zvukový systém Harman Kardon je nyní součástí standardní výbavy a poskytuje vynikající zvukový zážitek. BMW Live Cockpit Professional je tvořen propojenými displeji: přístrojový panel za volantem a kontrolní displej mají shodně úhlopříčku 12,3 palce. Plně digitální přístrojový panel nabízí kromě jiných i grafický režim M View se specifickými zobrazeními převzatými z modelů BMW M8. Obsah specifických M displejů je k dispozici také s volitelným BMW Head-Up Displejem. Cloudový navigační systém BMW Maps nabízí obzvláště rychlý a přesný výpočet trasy a času příjezdu, aktualizaci dopravních dat v reálném čase v krátkých intervalech a vyhledávání navigačních cílů jediným textovým polem. BMW Maps s funkcí Connected Parking navíc poskytují řidičům ještě podrobnější podporu při hledání volného parkovacího místa v blízkosti jejich cíle. Navíc jsou do nabídky funkcí BMW Maps integrovány služby On-Street Parking Information a ParkNow.

Integrace chytrého telefonu a BMW Intelligent Personal Assistant

Další standardní funkcí je vylepšená integrace chytrého telefonu. Kromě Apple CarPlay lze nově s operačním systémem vozidla používat také Android Auto. Řidič zde může zobrazit všechny důležité informace z aplikací na kontrolním displeji a také – propracovanou a srozumitelnou formou – na přístrojovém panelu a volitelném Head-Up Displeji. Schopnosti hlasového asistenta BMW Intelligent Personal Assistant se průběžně rozšiřují. Pomocí digitálního společníka lze nyní přirozeně mluvenými pokyny například regulovat klimatizaci, otevírat a zavírat okna nebo měnit jízdní režimy. Může také přistupovat k nové aplikaci News, která cestujícím předčítá nejnovější zprávy, může se rovněž učit zvyky řidiče, jež v určitých situacích zvyšují komfort a radost z jízdy.

Vzdálená aktualizace softwaru Remote Software Upgrade a videozáznamník BMW Drive Recorder

BMW Operační systém 7 nyní zahrnuje také vzdálenou aktualizaci softwaru Remote Software Upgrade. BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition tak budou mít vždy aktuální software. Aktualizace mohou mít různý obsah od nových služeb po vylepšení těch stávajících a lze je do vozu nahrát bezdrátově. Později bude možné do vozidla integrovat i další funkce, jako je například nový videozáznamník BMW Drive Recorder, který zaznamenává obraz z okolí vozidla.

Nový ovládací prvek z aktuálních modelů BMW M3 a M4

Nově navržený ovládací prvek na středové konzole, který je převzat z aktuálních modelů BMW M3 a BMW M4, obsahuje kromě M specifického voliče převodovky s kolébkovým přepínačem Drivelogic, ovladače BMW iDrive a červeného tlačítka startování motoru také dvě nová tlačítka. Tlačítko SETUP umožňuje přímý přístup ke všem možnostem nastavení motoru a podvozku: slouží k přístupu do menu na kontrolním displeji, kde se nachází přehled aktuálních nastavení vozidla. Dvě individuálně nakonfigurovaná M nastavení lze trvale uložit a kdykoliv vyvolat pomocí dvou tlačítek M na volantu. Tlačítkem M MODE je možné ovlivňovat činnost asistenčních systémů i zobrazení na sdružených přístrojích a na Head-Up Displeji, což umožňuje vytvořit zážitek z jízdy, který odpovídá dané situaci.

BMW X3

Vůbec poprvé v nabídce Driving Assistant Professional

BMW X3 M Competition a BMW X4 M Competition jsou stejně jako BMW X3 a BMW X4 vybaveny všemi moderními asistenčními systémy. Kromě Driving Assistant je poprvé na přání k dispozici Driving Assistant Professional. Zahrnuje aktivní systém pro udržování rychlosti s vylepšenou funkčností ve městě, varování před křižovatkami s dodatečnou funkcí brzdění ve městě, automatickou funkci pro vytvoření záchranářské uličky Emergency Lane Assistant a vylepšený asistent udržování v jízdním pruhu. 3D vizualizace dopravní situace v okolí vozidla v přístrojovém panelu poskytuje přehled o tom, které asistenční systémy Driving Assistant Professional jsou aktivovány a jaké funkce nabízejí. Volitelný parkovací asistent Parking Assistant Plus nově zahrnuje také couvací asistent, který dokáže po zastavení vycouvat zpět stejnou trasou. Parking Assistant Plus využívá kamerové funkce Park View, Panorama View a 3D Top View k vytvoření 360stupňového obrazu vozidla a jeho okolí z různých perspektiv.

Celosvětový úspěch

Prémiové SAV BMW X3 a kupé varianta BMW X4 se těší velké oblibě po celém světě díky své charakteristické kombinaci výkonných pohonných jednotek a sportovní agility s robustním vzhledem a velkým prostorem pro rodinu nebo sportovní vybavení. Zdaleka největším trhem je Čína (>45 %) následovaná Evropskou unií (>20 %, z čehož přibližně třetina připadá na Německo) a USA (cca 15 %). BMW X3 nabízí svým zákazníkům nezávislost a individualitu a od uvedení druhé generace na trh v roce 2010 se ho vyrobily již téměř dva miliony kusů. BMW X4 je o něco sportovnější a extrovertnější a od roku 2014 si ho doposud pořídilo téměř 400 000 zákazníků.

BMW X4

Jasněji strukturovaná nabídka výbavy a ceny

Nová struktura výbavy pro BMW X3 a BMW X4 klade větší důraz na sportovní charakter a „X-ovost“ a také na větší přehlednost díky záměrnému zjednodušení. Jako alternativa ke standardní výbavě vylepšené vysoce kvalitními prvky X figuruje M sportovní paket a známé varianty M. Ceny nového BMW X3 začínají na částce 1 211 600 Kč včetně DPH, sportovněji laděné BMW X4 začíná na ceně od 1 371 500 Kč.

Uvedení nového BMW X3 a nového BMW X4 na trh proběhne v srpnu 2021 po zahájení výroby v továrně ve Spartanburgu (USA). Světovou premiéru si odbydou na autosalonu v čínském Čcheng-tu (27. srpna až 5. září), zatímco evropská premiéra se uskuteční na IAA v Mnichově (7. až 12. září).

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru