mercedes-benz_eqs-spy_foto- (1)

Mercedes-Benz spustil v továrně Hedelfingen výrobu akumulátorových systémů pro nový model EQS

Od Tisková zpráva | Zdroj a foto: Mercedes-Benz - 25. 3. 2021


Dne 15. dubna 2021 se uskuteční světová premiéra dalšího výhradně elektricky poháněného modelu řady Mercedes-EQ – luxusního sedanu EQS – a krátce před ní byla v závodě Hedelfingen, který je součástí areálu Stuttgart-Untertürkheim společnosti Mercedes-Benz, zahájena výroba akumulátorů pro tuto revoluční novinku.

EQS je prvním zástupcem nové generace vysokovýkonných elektromobilů a zákazníkům nabídne dojezd více než 700 km (podle metodiky WLTP), a to díky velmi účinnému hnacímu řetězci a značnému pokroku z hlediska energetické hustoty akumulátorových článků. Závod Hedelfingen se stal po hladkém začlenění výroby akumulátorů do probíhající produkce převodovek důležitou součástí globální sítě koncernu Daimler pro výrobu akumulátorů. Rychlé zvyšování globálních výrobních kapacit a cílené rozšiřování kompetencí v celém řetězci výroby akumulátorů tvoří nosné pilíře elektrické iniciativy společnosti Mercedes-Benz. Její aktivity sahají od základního výzkumu přes výrobu akumulátorových článků až po následné využití použitých akumulátorů a jejich recyklaci na konci životnosti.

Přečtěte si také:  Moderní SuperVan se představil. Ford Pro Electric SuperVan má 2000 elektrických koní

Toto know-how ve spojení s vertikální integrací je hlavním faktorem úspěchu na cestě k vedoucí roli v oblasti elektromobilů. Jak bylo na začátku tohoto měsíce oznámeno, bude kompetenční centrum Mercedes-Benz Drive Systems Campus Untertürkheim kromě přípravy různých variant akumulátorových systémů EQS také cíleně rozšiřovat své výzkumné a vývojové aktivity v oblasti elektromobility v rámci nového centra pro elektrické a elektrifikované systémy pohonu.

„Naši elektrickou ofenzivu realizujeme maximální rychlostí a přitom sledujeme náš nadřazený cíl neutrální bilance emisí CO2. Náš další výhradně elektricky poháněný model – luxusní sedan EQS – používá vlastní elektromobilovou platformu a již usedá do startovních bloků. Zahájení výroby jeho vysokovýkonných akumulátorových systémů v našem tradičním závodě v Hedelfingenu je proto důležitým milníkem,“ říká Markus Schäfer, člen představenstva společností Daimler AG a Mercedes-Benz AG, odpovědný za výzkum koncernu Daimler, a provozní ředitel divize Mercedes-Benz Cars. „V rámci transformace naší společnosti a našich produktů výrazně rozšiřujeme naše akumulátorové kompetence v celé délce řetězce tvorby přidané hodnoty, a díky tomu urychlíme úspěšný nástup nové generace akumulátorů.“

Vysokovýkonné akumulátorové systémy „made in Stuttgart-Hedelfingen“

Provoz Hedelfingen, součást výrobního areálu Untertürkheim společnosti Mercedes-Benz, nese odpovědnost za výrobu akumulátorových systémů Mercedes-EQ pro model EQS, po nichž budou následovat systémy pro připravovaný model EQE. Závod Hedelfingen pro výrobu akumulátorů disponuje plochou 16 500 m² pro výrobní a logistické činnosti, sází na vysoce moderní výrobní zařízení a využívá rozmanité technologie Průmyslu 4.0. Výroba velmi komplexních lithium-iontových akumulátorů probíhá na výrobní lince dlouhé 300 metrů s více než 70 výrobními stanicemi a vysokým počtem automatizovaných i manuálních výrobních kroků. Velký počet komponentů, mezi něž patří například až 12 akumulátorových modulů nebo vyhrazená část pro inteligentní integraci výkonové elektroniky, jejíž montáž probíhá v berlínském závodě Mercedes-Benz, je v Hedelfingenu propojován do celkového systému.

Do roku 2022 bude zahájena produkce šesti nových modelů Mercedes-EQ

Model EQS je na přání vybaven modulárním uspořádáním sady akumulátorů, které umožňuje různé rozsahy dojezdu a výkonu. S využitelnou energetickou kapacitou až 108 kWh a za pomoci prvotřídní aerodynamiky dosahuje EQS dojezdu více než 700 kilometrů (WLTP). Inovativní software z vlastního vývoje vytváří technologické předpoklady pro bezdrátové aktualizace OTA (Over-the-Air). Díky tomu bude možné udržovat systém řízení spotřeby elektrické energie modelu EQS v aktuální podobě po celou dobu životnosti vozidla. Chemické složení výkonných akumulátorových článků modelu EQS obsahuje nikl, kobalt a mangan v poměru 8,1:1. Množství kobaltu se tím snížilo na deset procent. Výroba akumulátorových článků probíhá s neutrální bilancí emisí CO2.

Přečtěte si také:  Lexus představuje v Goodwoodu Electrified Sport Concept,který z 0 na stovku zrychlí asi za dvě sekundy

Výroba hraje v přístupu společnosti Mercedes-Benz AG k trvalé udržitelnosti rozhodující roli. EQS se bude vyrábět společně s novou Třídou S v provozu „Factory 56“, který je součástí závodu Sindelfingen, a to od začátku s neutrální bilancí emisí CO2. Již v roce 2022 bude mít produkce ve všech vlastních výrobních závodech pro osobní a lehké užitkové vozy Mercedes-Benz, a tím i v závodě Hedelfingen, neutrální bilanci emisí CO2.

V rámci cíleného rozšiřování vlastních kompetencí v oblasti elektromobility se zaměřením na akumulátorové články jsou akumulátorové aktivity soustředěny do kompetenčního centra Mercedes-Benz Drive Systems Campus v závodě Untertürkheim (Německo). Společnost tím zvětšuje své know-how v oblasti elektromobility. Kompetenční centrum se jako institut technického vzdělávání v oborech elektrického pohonu a akumulátorových článků zabývá také rozsáhlými výzkumnými a vývojovými aktivitami. V rámci těchto činností jsou mimo jiné vyráběny prototypy elektrických pohonů nebo zkoumány a současně testovány technologie akumulátorových článků. V tomto institutu jsou rovněž využívány a koordinovány výsledky mezinárodních výzkumných center koncernu Daimler.

Mercedes-Benz současně plánuje pro další posilování kompetencí v oblasti akumulátorových technologií výstavbu nového závodu pro malosériovou výrobu budoucích lithium-iontových akumulátorových článků, který bude zprovozněn v roce 2023. Velkou roli přitom hraje nejen faktor trvalé udržitelnosti, ale také transparentní vývoj akumulátorových článků spolu s možnostmi jejich recyklace. Zaměření na vlastní know-how a vysokou vertikální integraci je klíčem k vedoucímu postavení v segmentu elektromobilů. Mercedes-Benz plánuje investovat do transformace výrobního závodu devítimístnou částku v eurech.

Přečtěte si také:  Tesla představila Cybertruck blížící se sériové produkci. Nekvalita jeho karoserie je do očí bijící

Elektrická ofenziva společnosti Mercedes-Benz AG je v plném proudu

Rok 2021 se nese především ve znamení urychlené elektrifikace produktů divize Mercedes-Benz Cars – s nárůstem podílu elektrifikovaných modelů na 13 %. Mercedes-Benz AG prostřednictvím své nové dílčí značky Mercedes-EQ stvrzuje své ambice stát se lídrem v oblastech elektrifikace a digitalizace, díky čemuž nabídne zákazníkům dokonalou rovnováhu mezi trvalou udržitelností, emocionalitou a inovační sílou. V letošním roce budou představeny celkem čtyři nové modelové řady Mercedes-EQ: EQA, EQB, EQE a EQS. Kromě toho bude rozšířena rodina verzí Plug-in Hybrid, která v současnosti zahrnuje více než 20 modelových variant, a to o elektrifikované verze Třídy C a Třídy S s elektrickým dojezdem cca 100 km (v jízdním cyklu WLTP). Za necelé dva roky bude rodinu Mercedes-EQ tvořit více než deset výhradně elektricky poháněných modelů EQ ve všech segmentech.

mercedes-benz_eq

Modelová řada Mercedes-EQ