McLaren F1 je ikona. Ve své době nejrychlejší auto na světě! A závodní okruhová verze McLaren F1 GTR to jen potvrzovala. Pod kapotou měla upravený motor S70/2, tedy V12 BMW. Jenže jeho výkon musel být restrikcemi omezen, aby ostatní soupeři nebyli na dráze navíc, jen tak do počtu.

Na videu se svezeme s verzí z roku 1996 ze závodů Le Mans. Motor naladili inženýři na výkon 618 koní a točivý moment dostali až na závratných 650 Nm, podle tehdejších předpisů ale museli výkon opět snížit na rovných 600 koní. Tohle provedení bylo i tak tím nejrychlejším ze všech a na okruhu Le Mans dokázalo jet rychlostí až 330 km/h, to je mnohem rychleji než to tehdy zvládalo Porsche GT1 z roku 1996.

Oproti sériovým vozům měly závoďáky nejen upravený motor, ale také upravenou karoserii, jiné zavěšení kol, pozměněnou aerodynamiku a odlehčený interiér pozbývající veškeré zbytečnosti.

V přiloženém videu se za volant tohoto téměř 20 let starého brutálního závodního stroje posadí pilot závodů Le Mans, Justin Bell. Auto projede na okruhu Mid-Ohio Sports Car course. A vypadá, že se mu to fakt hodně líbí! 🙂

Comments are closed.