2024 - facelift - Škoda Octavia RS

Máte Škodu Octavia nebo Enyaq? A jaká další auta s bezklíčovým ovládáním vám jen tak neukradnou?

Autor: Anina Russová - Zdroj: ADAC - Foto: Škoda - 23. 4. 2024


V posledních letech se velmi rozšířila metoda zlodějů aut pracujících s tím, že na dálku fakticky „ukradnou“ signál klíče od vozidla tím, že použijí zesilovač. Do auta se pak dostanou, aniž by něco poškodili a s autem pak také mohou bezpečně odjet. Dá se říci, že všeobecně automobilky na tento problém nezareagovaly včas, ale situace se začíná lepšit. I tak je však stále více těch aut, které lze takto ukrást než těch, na kterých si zloději vylámou zuby.

Ukradený signál i auto

Na to, jak snadno jde některá auta takto ukrást, se před nedávnem zaměřil německý autoklub ADAC. Testem mu prošlo asi šest stovek různých aut různého data výroby. A výsledek? Jen asi dvacítka z nich je proti zesilovačům signálu chráněna už z výroby.

Než se k nim ovšem dostaneme, vysvětlíme si, jak to celé funguje. Zloději stačí, aby se přiblížil k místu, ze kterého „ukradne“ signál klíče od vozidla. Řada klíčů totiž nějaký signál, byť slabý, vysílá prakticky neustále. A toho zloději využívají pomocí zesilovače signálu, který se dá na internetu koupit za pouhých pár stovek korun. Pomocí něj signál zesílí natolik, že si auto myslí, že je klíč u něj. Zloděj pak jen vezme za kliku, auto odemkne a ve spoustě případů i nastartuje.

Ukrást auto s bezklíčovým ovládáním je jednoduché. Jak tomu zabránit?

Problém je, že signál je možné zesílit třeba i v situaci, kdy máte klíč od auta doma na nočním stolku nebo na věšáku. Vy můžete v klidu spát, ale zloději si bez jakéhokoliv problému a hluku pro vaše auto přijdou. Bojovat proti tomu můžete třeba tím, že klíče nebudete nechávat v blízkosti oken a dveří a budete je odkládat třeba do nějaké plechové krabičky.

Bojovat by proti tomuto způsobu krádeže měly hlavně samotné automobilky, které ovšem na tomto poli často zaspaly. Až v posledních letech se situace zlepšuje a výrobci dávají do klíčů systém, který při nečinnosti jakýkoliv vysílaný signál, který by klíč mohl vysílat, zcela vypne. Zloději pak nemají co zesilovat.

Problémem ale mohou být také třeba situace, kdy s autem pojedete například do restaurace nebo na schůzku, kde klíč budete mít v kapse nebo na stole. Abyste klíč ochránili, můžete jej schovat do speciálních stíněných obalů na klíče. Z těch se signál ven nedostane. Pokud ale budete chtít auto po večeři opět odemknout a nastartovat, klíč budete muset z pouzdra pokaždé vyndat.

Stovky aut připravených pro zloděje

Jak tedy test německého autoklubu ADAC dopadl? Ze všech testovaných vozidel prošly třeba jen dva modely Škoda, konkrétně Octavia a Enyaq vyrobené od roku 2019. Dobře je na tom od modelového roku 2018 také koncern Jaguar Land Rover, takže majitelé Range Roverů, Range Roverů Sport, ale i Jaguarů E-Pace mohou být v klidu.

Z testu vyplynulo, že na ochraně svých aut zapracoval i koncern Volkswagen. Od roku 2019 přibyly modely Audi A3, ale i Q4 e-tron, CUPRA Bord a Formentor. Lépe si nyní vede i Volkswagen, který zlepšil ochranu modelů Golf 8. generace, ID.3, ID.4 , ID.5, Caddy a T7. Od roku 2019 má dobrou ochranu před zloději také většina BMW, Mercedes-Benzů nebo modelů od značek Hyundai, Kia, Genesis anebo čínské automobilky Great Wall Motors.

Celý článek autoklubu ADAC si můžete přečíst zde, dočtete si tam i o tom, jak jsou chráněny klíče od motorek.


TIP: Sháníte nové auto na operativní leasing?
 
Vyplňte krátký formulář a poptejte ho. Vybereme pro vás ty nejlepší a nejvýhodnější nabídky. Anebo si vyberte přímo z aktuálně dostupných aut.
 
Chci operativní leasing!
 
Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru