policie-superb-radar

Policisté dopadli gang zlodějů drahých aut. Specializoval se na auta s bezklíčovým odemykáním

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 17. 5. 2023


Policisté měli zloděje pracující na území Středočeského, Zlínského kraje a kraje Vysočina už nějakou dobu spadeno. A před několika málo dny skončili dva cizinci, kteří měli na svědomí několik krádeží, ve vazbě.

Kriminalisté měli tento případ rozpracovaný již od srpna loňského roku, kdy se začala ztrácet první luxusní vozidla, a to nejen na území Středočeského kraje. Luxusní auta začala ve velkém mizet i z dalších krajů, a to Libereckého, Královéhradeckého nebo z Prahy. A právě v říjnu loňského roku se také podařilo kriminalistům zadržet dvojici cizinců, a to krátce po jedné z nočních výprav. Jednoho přímo v kradeném BMW poté, co s ním po pronásledování vlastním majitelem odcizeného auta cizinec havaroval. Druhý byl pak dopaden v doprovodném vozidle.

Následně pak kriminalisté oba cizince obvinili z krádeže tohoto vozu a umístili je do vyšetřovací vazby. Probíhalo ale další vyšetřování na základě kterého mohli policisté letos v dubnu rozšířit obvinění cizinců o další desítku případů krádeží vozů. „Na svědomí mají mít krádeže celkem 11 luxusních aut se škodou téměř 12 milionů korun. Obviněni byli ze zvlášť závažného zločinu krádeže a dále z přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku. A to vše formou spolupachatelství,“ popsala krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Podle policistů se cizinci specializovali hlavně na auta vybavena bezklíčovým odemykáním a startováním. Do České republiky pokaždé přijeli s vozem s polskou registrační značkou, a aby co nejvíce ztížili své odhalení, přičemž tato auta měnili. Kradli převážně v nočních hodinách pomocí speciálního zařízení, které bylo schopné přenést kódovanou informaci z klíče do blízkosti vozidla.

„Ke krádeži jim tak stačilo pouze pár vteřin. Jeden z pachatelů přistoupil vždy co nejblíže k vchodu rodinného domu, před kterým stál zaparkovaný vůz. Jelikož v prostoru za vchodovými dveřmi majitelé zpravidla své klíče od vozu odkládají, zaměřil jeden z mužů speciální zařízení přes zeď domu, kde došlo k přijmutí a propojení signálu z klíče, který současně vyslal signál k vozidlu, u kterého čekal druhý z pachatelů. Ten pak do otevřeného vozu nastoupil, nastartoval a odjel s ním,“ popsala Vlasta Suchánková. Za odcizení jedenácti luxusních vozidel hrozí oběma cizincům v případě uznání viny před soudem až osmileté tresty.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru