Lamborghini Aventador už je na trhu supersportovních aut stálicí, vždyť je tu s námi už od roku 2011. A ještě pár let tady s námi bude. Pojďme se podívat na to, jak se tohle auto vyvíjelo a jaké speciální edice prozatím nabídlo.

8 let je už docela dlouhá doba, zpravidla jde o čas, kdy se v automobilovém průmyslu mění generace. U Lamborghini Aventador tomu tak ale není a nebude. Mohlo by tu totiž zůstat dokonce až do roku 2024.

Lamborghini se dohaduje s koncernem Volkswagen o budoucnosti V12

Za ty roky, co je na trhu, ale italská automobilka samozřejmě nelenila a kromě (zatím jednoho) faceliftu, který přišel v roce 2016 a změnil název na Lamborghini Aventador S, jsme se dočkali mnoha speciálních verzí, ale i speciálních modelů na jeho bázi. Na některé z nich se můžeme podívat v přiloženém videu.

Psal se rok 2011, kdy Lamborghini Aventador přišlo na trh a nahradilo předchozí Murcielago. Hned o rok později už přišla speciální verze Aventador J. V roce 2013 Lamborghini slavilo své 50leté výročí, což samozřejmě nemohlo nechat bez povšimnutí a představilo verzi Aventador 50 Anniversario. V tom stejném roce vzniklo i velmi exkluzivní Veneno.

Ani rok 2014 nebyl pro italskou značku obyčejný. Zákazníci mohli kupovat speciální verze Aventador Nazionale nebo Aventador Pirelli edition. O rok později, tedy v 2015 pak přišla ostrá verze Aventador Superveloce. Rok 2016 byl ve znamení Aventadoru Miura, který vzdával hold 50 letům ikonického Lamborghini Miura.

Ve videu se ale můžeme těšit ještě na další verze, kterými byly v roce 2016 již zmiňovaný facelift Aventador S, v roce 2018 přibyly verze Aventador Superveloce Jota, Aventador SVJ 63 a speciální model SC18 Alston a konečně v letošním roce Aventador SVJ 63 Roadster.

Konec videa je o statistikách a základních informacích a i tady se dozvíme poměrně zajímavá fakta.