Bugatti La Voiture Noire

Jediné auto na světě za 10 milionů eur vyjelo do ulic. Curychem projelo Bugatti La Voiture Noire

Od Radim Plachý | Zdroj: instagram.com - Foto: Bugatti - 24. 7. 2022


Jsou lidé, kteří jsou vážně bohatí a mohou si dovolit opravdu exkluzivní věci – třeba si koupí jedno jediné vyrobené auto na světě. Jedním z těch nejnovějších je Bugatti La Voiture Noire, které stojí na základech Bugatti Chirón. Automobilka mu ale dala jiný design, jenž byl inspirován legendárním Bugatti Type 57 SC Atlantic.

Přečtěte si také:  Rolls-Royce Cullinan "Frozen Lakes" je 14kusová limitovaná edice oslavující zimní krajinu

Tohle auto Bugatti poprvé ukázalo už v roce 2019, poprvé na autosalonu v Ženevě, podruhé pak na Concorso d’Eleganza di Villa d’Este u Komského jezera, tedy u Lago di Como, kde dostalo ocenění za svůj design. Už tehdy se mluvilo o tom, že by mělo mít svého majitele, ale to nebylo potvrzeno. A nebylo to oficiálně potvrzeno dodnes, ačkoliv se spekuluje o tom, že jej koupil jeden z nejúspěšnějších fotbalistů světa Cristiano Ronaldo.

Bugatti La Voiture Noire, jak zní jeho název, který se dá přeložit jako „černé Bugatti“, je auto, které vzniklo v jednom jediném kusu. Jeho karoserie má velmi speciální tvary,které byly inspirovány jedním z nejhezčích Bugatti současnosti, modelem Bugatti Type 57 SC Atlantic. Karoserie je vyrobena výhradně z karbonových vláken a je lakována do černé barvy.

Přečtěte si také:  Bugatti vyhlásilo svolávačku na jeden model Chiron. Opravu by zvládl majitel doma

Technicky vychází ze standardního Bugatti Chirón. To znamená, že jej pohání čtyřmi turbodmychadly přeplňovaný motor W16 s objemem osmi litrů. Jeho výkon je 1103 kW/1500 koní a točivý moment vrcholí 1600 Nm. Dynamické údaje automobilka nezveřejnila, ale standardní Chirón zvládne zrychlit z 0 na 100 km/h za 2,4 sekundy, z 0 na 200 km/h za 6,5 sekundy a z 0 na 300 km/h za 13,6 sekundy. Udávaná maximální rychlost je až 420 km/h.

Vyrazit s tak vzácným autem na silnice chce dost odvahy, protože jakékoliv – byť i opravdu miniaturní – poškození, může znamenat velký (a také drahý) problém. Je ale skvělé, že se jej jeho dosud oficiálně nepotvrzený majitel nerozhodl navěky zavřít do klimatizované garáže jako to s podobnými auty bývá….