výfukové spaliny

Už několik týdnů se mluví o tom, že německá města mohou na základě rozhodnutí soudu zakázat vjezd dieselovým autům na svá území. Proti tomuto rozhodnutí se ale některé instituce odvolaly k nejvyššímu soudu, který ovšem nyní dřívější verdikt potvrdil.

A co teď bude následovat? To je otázka. Německá města mají velkou pravomoc, kterou mohou užívat jen dle svého uvážení. A protože ve vedení většiny měst sedí velmi ekologicky smýšlející osoby (minimálně navenek), je dost pravděpodobné, že se brzy zákazů opravdu dočkáme. Zatím k nim fakticky žádné konkrétní německé město nesáhlo, ale podle všeho jen z důvodu čekání právě na ono rozhodnutí nejvyššího soudu.

U nás se v posledních týdnech objevily informace, že právě na základě těchto zákazů našemu trhu hrozí zaplavení německými dieselovými ojetinami. Tyto ale byly vyvráceny, protože Německo prakticky diesely jen omezuje, rozhodně je nezakazuje. A jde jen o omezení vjezdu do center měst, kam už dnes většina Němců ani nejezdí. Ano, jsou trošku napřed a nemají problém nechat auto na záchytném parkovišti nebo doma a do města prostě jet hromadnou dopravou. Diesely si tedy jejich majitelé nechají a budou je dál využívat tak, jak jsou zvyklí.

A jak se tedy tento zákaz týká nás? Jen tak, že si musíme dát pozor na to, zda některé z velkých německých měst zrovna zákaz nezavedlo. V případě, že ano a že se tam zrovna se starším dieselem, který nesplňuje alespoň emisní normu Euro 4 chystáme, je dobré jet buď jiným autem nebo to udělat stejně jako místní. Není to nic hrozného a věřte, že si většinu německých měst užijete spíše pěšky. 🙂