Jen před několika dny potvrdil německý soud, že německá města mohou do svých částí zakázat vjezd vozidlům s dieselovým motory. Jde především o ta auta, jejichž agregáty nesplňují emisní normu Euro 5 a vyšší.

Soud ale mimo potvrzení možného zákazu nabádal jednotlivé představitele těch měst, kteří už před nedávnem svou chuť k zastavené dieselů zveřejnili, aby postupovali rozvážně a k úplnému zákazu vjezdu přistoupili jen tehdy, pokud to bude nezbytně nutné. Zároveň místní úřady horlivě apelují na všechny automobilové značky, aby co nejrychleji zmodernizovaly své dieselové agregáty, které by měly splňovat i ty nejpřísnější emisní limity.

Jak už to totiž u takových jednání a sporů bývá, nestojí na jedné straně obyvatelé, kteří by chtěli lépe dýchat a na druhé jen soud. V tomto případě se perou ochránci přírody a životního prostředí a politici. A zatímco prvním jde jen o to, aby měli dostatečně silný vliv na dění kolem nás všech, druhým jde o hlasy případných voličů. A tak to v Německu za chvíli možná bude vypadat jako na divokém západě. Šílení aktivisté budou bojovat za co nejtvrdší zákazy dieselů a proti nim budou stát politici, kteří se zákazu budou bát z důvodu možného naštvání některých voličů.

Tento začarovaný kruh nemá konce. Už teď se hovoří o tom, že se tyto starší diesely dostanou hlavně na náš trh, kde zatím žádné podobné zákazy nehrozí. Jestli ale náhodou české úřady také nezasáhnou, zatím není jasné. Pokud ale ano, jsme si dost jisti, že to dopadne stejně, ne-li hůře než v Německu. Dohady, vydírání a boj o voliče…