výfukové spaliny

Německý soud oficiálně potvrdil možnost zákazu dieselů ve městech

Autor: Anina Russová - 27. 2. 2018


Německá společnost na ochranu životního prostředí Deutsche Umwelthilfe může slavit. Před časem totiž iniciovala soudní případ, na jehož základu by jednotlivá německá města mohla podle vlastního uvážení rozhodnout, zda umožní, zcela zakáží anebo omezí vjezd dieselových automobilů na své území.

Je to jen několik desítek minut, kdy Spolkový správní soud v Lipsku rozhodl ve prospěch této organizace a potvrdil, že takový zákaz či omezení bude právně v pořádku. Jde o průlomový verdikt, o nějž se podle prvních odhadů opře velké množství větších i menších německých měst. Soud řešil to, jestli jsou to opravdu naftová auta, která znečišťují ovzduší ve městech a jestli by tedy případný zákaz přinesl vůbec nějaké výsledky.

Po prozkoumání řady studií pak došel k závěru, že rozhodně ano. Ovšem v rozsudku je jasně psáno, že případná omezení a zákazy budou platná jen pro vozy s Euro 5 a méně. Majitelé a řidiči vozů, které splňují normu Euro 6 a lepši, se žádných zákazů bát nemusejí.

Podle dostupných informací by se značky se zákazem vjezdu pro dotčená vozidla mohly v německých městech objevit už do 6 měsíců. Počítat s nimi můžeme v Mnichově, Stuttgartu, Berlíně, Düsseldorfu, ale i v dalších městech. Již brzy tyto zákazy plánují zavést také jiná evropská města jako je Madrid nebo Paříž.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek