2021-porsche_911_GT3_touring- (4)

Jaké auto je podle běžných lidí nejpoutavější? Účastníci ankety vybrali ze 40 modelů

Autor: Radim Plachý - Zdroj: AutoTrader UK - Foto: Porsche - 3. 2. 2023

To, co prodává, je hlavně design, nejinak je tomu i u aut. A protože máme každý jiný vkus, tak se prodají všechna auta. Některá se ale líbí více, na což se zaměřil průzkum.

Britský inzertní server AutoTrader UK uspořádal zajímavý průzkum. Chtěl zjistit, které auto je pro účastníky ankety „nejpoutavější“. Zúčastnilo se jej 32 lidí a ti dostali fotky 40 aut z různých kategorií. Počítače pak měřily to, jak a jak moc se lidé na obrázek toho kterého auta dívají. Tyto údaje a časy byly poté zkombinovány pomocí předem stanovenému vzorečku, aby bylo možné každému vozu přiřadit procentuální skóre. Z toho pak sestavili žebříček těch aut, na která se lidí dívají nejvíce. I když se lidé na auto třeba nedívali nejdéle, přesto vyhrálo.

Která auta sledovali lidé nejvíce?

Nejvíce lidi zaujalo auto, které je už přes šest desítek let téměř stejné. Nabízí velmi podobnou siluetu i uspořádání pohonného ústrojí. Nejvíce tedy zaujalo Porsche 911, na druhém místě je kupé Lexus LC500 a na třetím legendární supersport z 80.let minulého století Ferrari F40.

AutoPalivoPrůměrný čas (sekund)Průměrný čas do fixace očí (sekund)Celkový výsledek

Elektromobily

Protože aut bylo 40 a z různých kategorií, pojďme se podívat na jednotlivé kategorie. Lidem v rámci ankety ukázali i několik elektromobilů a nejvíce je opět zaujalo Porsche, tentokrát to byl Taycan. Ten se i v celkovém pořadí umístil vysoko, protože skončil těsně pod stupni vítězů. Druhé místo patří Tesle Model 3 (celkově 6.) a na třetím místě je MG4 EV (celkově 20.).

AutoPrůměrný čas (sekund)Průměrný čas do fixace očí (sekund)Celkový výsledek
1.Porsche Taycan5.633.0986 %
2.Tesla Model 33.862.2584 %
3.MG4 EV2.112.4964 %
4.Kia EV62.642.9162 %
5.MINI electric1.912.5960 %
6.Audi e-tron2.583.0760 %
7.Polestar 22.092.9956 %
8.Vauxhall (Opel) Mokka electric1.393.0749 %
9.Volkswagen ID.31.393.5244 %
10.Renault ZOE1.103.5741 %

Supersporty

V případě kategorie supersportů první tři místa kopírují celkový výsledek, ale hned na čtvrtém místě je SUV. A potvrzuje to jen fakt, že SUV jsou už roky na vzestupu v oblibě. Na druhou stranu Lamborghini Urus, které je právě na čtvrtém místě (celkově skončilo 7.), je rozhodně na pohled hodně zajímavým autem. A zajímavým autem je i Bugatti Veyron, které se umístilo hned za ním (a celkově 9.), a jehož design navrhl slovenský designér Jozef Kabaň, který má na svědomí i několik současných škodovek.

Auta na běžné ježdění

A nakonec jsou tu běžná auta, mezi nimiž nejvíce zaujalo BMW řady 3 (celkově na 5. místě), druhé místo zaujalo Volvo XC40 (celkově bylo 8.) a na třetím místě jedno z těch vůbec nejběžnějších aut na evropských silnicích. Na bronzové příčce totiž skončil Volkswagen Golf (celkově byl 12.).

8.Audi A32.132.5961 %
9.MINI Cooper1.482.1761 %
10.Nissan Qashqai2.002.6060 %

Jak vidno, lidé mají opravdu velmi rozdílný vkus a zaujmou je docela jiná auta. Dokazuje to fakt, že mezi supersporty se objevují i docela běžná auta i SUV.