Test Ford Ranger Wildtrak 3.0 EcoBlue V6 (2023)

Ford si nechal patentovat nafukovací nárazníky pro své velké modely. Při nehodě mají chránit chodce

Autor: Anina Russová - Zdroj: Americký patentový úřad, Ford - Foto: Pavel Srp - 28. 11. 2023


Organizace zaměřující se na bezpečnost chodců v dopravě už dlouho upozorňují, že velké vozy, například pick-upy nebo SUV jsou sice možná příjemné pro cestování, ale zároveň jsou velmi nebezpečné pro chodce. Vzhledem k oblibě těchto modelů není pravděpodobné, že by je snad automobilky přestaly vyrábět. Místo toho se snaží tato auta udělat pro chodce bezpečnější. A Ford na to jde od lesa. V Americe si nechal patentovat speciální nafukovací blatníky, které sice nezamezí nehodě, ale vážným zraněním či smrti už nejspíš ano.

Patent počítá s tím, že by byly tyto nárazníky použity hlavně u větších modelů, jakým je třeba Bronco nebo právě velké pick-upy, jakým je Ranger. Plán je takový, že přední nárazník bude mít ze spodní i horní části umístěné něco, co je hodně podobné airbagům. Napojeny by byly na nárazové čidlo a jakmile by detekovalo nehodu, pyrotechnický systém nafukovacích nárazníků by je aktivoval.

Ford ale dle všeho nepočítá s tím, aby chodci při případném nárazu „padali do měkkého“. Tyto speciální airbagy mají podle patentu utlumit pohyb mezi stehenní a holenní kostí, což zjednodušeně řečeno má zabránit nepříjemným zlomeninám nohou. Airbagy mají zároveň zamezit možnému pádu chodce pod auto, které ho v takovou chvíli může i přejet.

Chystá Ford novou manuální převodovku bez spojky? Takové řešení si patentoval

Fordu ale nejde jen o bezpečnost chodců, ale nejspíš také o budoucnost. Č9m dál tím víc se totiž začíná mluvit o tom, že podobná auta neměla mít povolený vjezd do měst, minimálně do centra. Pokud by automobilky zapracovaly na bezpečnosti těchto aut, je možné, že se zákazu vyhnou. Nicméně zatím jde jen o patent, je tak otázkou, zda se nárazníkové airbagy do výroby nakonec dostanou. 

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *