ZEDU_1-koncept

Euro 7 má zachytávat prach z pneumatik a brzd. Budou nová auta vypadat takto?

Autor: Pavel Srp - Zdroj a foto: DLR -  28. 3. 2023


V rámci nové emisní normy Euro 7 se nebudou řešit pouze emise motorů, ale také z pneumatik a brzd. Nikdo ale zatím ještě přesně neví, jak. EU totiž stále nezveřejnila finální znění Euro 7 ani prováděcí vyhlášku. V krajním případě by to ale mohlo vypadat tak, jak vidíte na přiložených fotkách.

Na fotkách je prototyp ZEDU-1, což je experimentální vůz, který postavilo německé centrum pro letectví a kosmonautiku (DLR). Jde o jedno z krajních řešení, které by mělo zachytávat částice z brzd a z pneumatik. Toto řešení sice zcela mění vzhled auta, ale podle DLR dokáže zachytit prakticky všechny tyto částice.

Přečtěte si také:  Ministr Kupka v Berlíně: Nepodpoříme omezení spalovacích motorů po roce 2035, chceme výjimku pro syntetická paliva

Pokud by bylo nutné takové řešení na auta implementovat, je prakticky nemožné, že by od poloviny roku 2025, kdy má Euro 7 začít platit, bylo možné prodávat nějaká nová auta. Jednoduše by to automobilky stěží stihly vyvinout a homologovat. Nemluvě o obrovských nákladech. Toto krajní řešení navíc vůbec nevypadá hezky.

koncept-ZEDU_1

Prototyp ZEDU-1 vypadá divně, ale také nemá brzdy tak, jak je známe z dnešních automobilů. O jeho zastavení se v prvé řadě stará rekuperační systém s indukčními brzdami, které dokáží auto nakonec i úplně zastavit. Klasické kotoučové brzdy tady také nechybí, ale nejsou v kolech, nýbrž podobně jako elektromotor v pomocném rámu. Není to žádná novinka, vždyť brzy u diferenciálu měly i některé Jaguary nebo Alfy Romeo, ale v tomto případě jsou uzavřené ve speciálním pouzdře a v chladicí olejové lázni. Tato náplň má i svůj filtrační okruh, takže brzdové částice se zachytávají ve filtru, takže se nemohou dostat do vzduchu.

Vyřešit emise z pneumatik ale tak jednoduché není, protože ty nelze zavřít do nějakého podobného pouzdra, ačkoliv něco podobného je tu také. Konstruktéři DLR kolem pneumatik vytvořili aerodynamicky podtlak, aby se emise „vysály“a zachytily v dalším filtru. To znamená téměř 100% záchyt emisí v rychlostech do 50 km/h a přibližně 70 až 80 % ve vyšších rychlostech. Jestli a jaký vliv to má na aerodynamiku, to z DLR neprozradili.

Přečtěte si také:  Premiér Petr Fiala věří, že norma Euro 7 nakonec nebude tak přísná. Proti se staví i ministr dopravy

Doufejme, že nebude potřeba tak radikálních řešení, ale Evropská unie si s finálním předpisem dává docela na čas a automobilkám se to nelíbí. Ostatně, nedávno se nad tím rozvášnil Martin Hrdlička, který v současnosti v automobilce Škoda vede vývoj podvozku a agregátu.

Štítky: , , , , , , ,

99 názorů na “Euro 7 má zachytávat prach z pneumatik a brzd. Budou nová auta vypadat takto?”

 1. Euro 7 mohli vymyslet jen totálně zhulený blbci v bezeranskem Bruselu apsolutni blbost a vymyšlená na nějakém zvoleném mejdanů . Jinak mi to nejde do hlavy že to vymysleli inteligentní lidí.

  1. StUpidita veličenstev v EU ná hranic. Smutné je, že nynější veličenstva v ČR nemají o trochu víc rozumu a nepostaví se radikalně těmto šílenostem😟

  2. Tuto vyhlasku vymyslel slovak Lukáš Kirica s jeho tľstou ženou Nikoletou. Tá špekatá Nikoletta je kaderníčka.

 2. A jak chtějí tyto zakrytovany kola aut jezdit ve sněhu když za den nahnoji 50cm sněhu to se na ně půjdu podivat

 3. Doprava znečišťuje ovzduší 1% což je vědecky prokázané. Takže zrušením spalovacích motorů nedává žádný smysl .

 4. Problém s ekologií je úplně jinde. Svět by měl řešit kácení pralesů a výsadbu palmových plantáží na produkci oleje. To je problém. Pralesy jsou plíce planety a člověk je ničí za účelem získání půdy pro komerční účely. To je problém. A ne prach z brzd aut. 🤦

  1. Já bych zrušil, veškerý letecký provoz a tankery, který převážejí zbytečné zboží sem a tam. Jen aby měly peníze a tím, by se ušetřili miliony tun emisí ročně.

   1. Pavel Vaclach

    a/
    Jsem pro. Proč převážet zboží tam i zpět. Na co mi je když v regále leží 10 stejných výrobků od různých výrobců?
    b/
    Měli by se Ti co vymýšlí tyto capiny jako euro7 mlátit palicama po hlavách aby se jim rožlo aby neotravovali ostatní normální lidi okolo sebe.
    Těch blbečků, co to navrhují je jen pár a žijou jenom v Evropě. Nikde jinde se takovýma capinama nezabývají. Ve světě se válčí a já to asi vytrhnu!!!

   2. Twl. To je síla to číst. Pracuji několik let na tankeru, převážně vozíme benzín, naftu nebo jiné produkty. Bez nás jezdíš na oslovi Ty jelito.

    1. Ty si jelito, nebejt tebe, tak to přiteče trubkama a je to míň emisí nes ten tvůj tanker, na kterym stejně nejsi jen tu ze sebe děláš borce.

    2. Jezdíš na tankeru tak je třeba udělat šlapky aby jste nekurvili more.Nejvetsi znečišťovatele tankery a EU.Nic z toho co říkáš se vozit nemusí,kdyby nebylo Ukrajiny.
     A teď můžete urážet.

  2. Njn, na uzavřeném oddělení se dobře sní. Člověk je odtržený od reality…a snídani ještě nedonesli.

  1. Já bych zakázal ježdění po zemi , tak ať se ty auta vznáší a nebude potřeba chytat práh z pneu a z brzd, no ne?

  1. Us by byla potřeba z ty zkorumpovaný pakáže EU odejít a žít si v klidu jako Velká Británie.

 5. Evropa sama nic nezmění, asi bych to nechal zajít jak jen to půjde. Řešil bych plasty to je průser. Je tu Asie, Rusko, Amerika, ti to mají na salámu. Když se něco má stát tak se to stane všem. Takže když konec spalovacím motorům, tak všem, nebo nic.

  1. Mám zato ,že se tihle zachránci světa sejdou u stolu,na kterém je super pití a vymyslí….až jsou na šrot,podepiši ty šteky.Huře ,když přijdou na to ,že hafo CO2 produkuje homo sapiens.To bude konečná.

 6. Za rok někdo z EU přijde na to zakázat sopky v itálii vypouštějí bordel do ovzduší atd.Pantátům sebrat prachy a přestanou vymýšlet kraviny.

   1. Eu má mou plnou podporu, Češi budou na každé ekologické opatření remcat. Výsledky výzkumu kolem měření emisí mikroskopických látek z pneu jsou alarmujici, že to pak dýcháme a pijeme, je jasné. Co to v nás způsobuje už se také ví. Je mi u zadele, ze to nebude líbivé. Inu já jsu šťastný, že to někdo chce řešit a omezovat zamoření životního prostředí.

     1. Evropa se podílí na světovém znečištění 4%! a myslí si ,že zachrání svět, ale už jen výroba takových nesmyslů zanechává obrovskou uhlíkovou stopu (ecoteroristicky blábol), pravda v Evropě ne ta bude čistá. A taky mě napadá že ti zelený asi nedávali pozor ve škole zelená hmota potřebuje k růstu CO. Otázka k vozidlu – co to bude dělat na prašný cestě?

      1. No vzhledem k tomu, že každé auto bude vysavač, tak prašná cesta již nadále nebude prašná 🤣🤣🤣

      2. Člověk není zelená hmota (kromě vodníků). Lidí je na světě přes 8 miliard a všichni tito vytvářejí exhalace ve větším či menším množství. Jakmile těch 8 miliard lidí stoupne exponenciálně na víc miliard, musí nastat katastrofa zničení přírody, která dává život. Než k tomu dojde, je třeba množství lidí radikálně omezovat např. válkami, třeba i jadernými, kde bude omezení nejúčinnější. – JINÁ CESTA NENÍ!

    1. Bože to ani nelze myslet vážně. Jak už někdo psal, tzv. odpadového CO2 auta produkují 1%, když připočítám tankery a letadla tak maximálně 5%. Největší problém jsou elektrárny na fosilní a jaderné palivo. Další věc kácení lesů a pralesů které jsou nutné pro vytváření kyslíku. Pokud by se finance nevkládaly do ekoblbin a vložili se do obnovy lesů, bylo by to moudřejší.

 7. Stačí prodávat a kupovat kvalitní pneumatiky.
  A brzdový systém existují tak zvané keramické brzdy,které jsou téměř bez údržbou a bez bordelu.

  1. To jako se pneumatiky nebudou ojíždět? Vydrží nekonečně dlouho, minimálně do konce životnosti vozidla?

   1. Josef Chán

    Je to utopie! Navíc 1 osumnactina světa nic ekologickeho nevyřeší. Zbytek světa si bude velebit ve 12 valcich a my budeme pouze pro smích. Doufám, že do té doby se EU vytratí do historie!!!!

    1. To už bude pozdě.pokud ta stupidnost vyjde na svetolo a bude schválena,Evropa se sama vyzabiji.Apokalypsa

    2. Viděl jste čínskou normu China6b ? Ta je přísnější než euro 7 a už platí. Tak co tu plácáte o malé části světa.

   2. A co tahle oděr z bot, lidí je víc než aut ,.. budeme chodit v EU v pytli ? V EU se zbláznili, jinde se to neděje …

 8. Nejlepší na tom je, že tyhle kraviny vymejšlí blbci, co jezdí to práce s pětilitrovým nafťákem, a ve skutečnosti je jim nějaká ekologie úplně volná, a jen za tyhle kraviny berou poradny prachy

  1. Jo a hlavně chci vidět zenhle zedu-1 na českých dálnicích 😂😂😂 po prvních 1000 km už žádné zedu-1 nebude.

   1. Dálnice ještě dobrý ale co takhle silnice 3 třídy nebo některé vesnice, stačí taková cesta z Humpolce do Jihlavy po starý a nedojde dál než do Jeníkova. 😂

  1. Doprava znečišťuje ovzduší 1% což je vědecky prokázané. Takže zrušením spalovacích motorů nedává žádný smysl .

   1. Ale dává…tím se nikdo nevzrusuje…nějaké vědecké studie… Vzpomeňte si roky zpět… Nejezděte bezinakem… Kupujte naftu… Ušetříte! Pak… nafta se nevyplatí… Jen na dlouhé nájezdy km… Kupujte benzín! Nafta vždy byla levnější a pak se to otocilo… A teď? Kupujte Elektro… chráníme přírodu..? Kdopak zase za tím stojí? Kdo potřebuje vydělat? ČEZ a jemu podobní?

 9. Jo lidi když jste je volily a chtěly jste do EU tak to máte já jsem vždy říkal že to nám nic nepřinese dobrého kdyby jsme tam nebyly obchodování bychom s Ruskem levnou ropu a plyn .Když my tu EU nepotřebujeme ta bude za chvíli mrtvá ,kdybychom se spolcily s polském a maďarském tak má EU pěkně zaděláno na ekonomický průšvih

   1. Ma pravdu v bruselu jsou jen vymastenci a siri jen paniku a poplasne zpravy,chcou si jen mazat kase,nevi o planete a ovzdusi vubec nic,geologove by jim vysvetlili ty jejich bludy,jen nici evropany

 10. Ještě že jsme v te EU ,cestujem si kam chcem nikdo nas nebuzeruje prostě taková větší svoboda 🙂👍

  1. Stando stando. To chce parek a horcici v tv pustit sparta slavie a soupat nohama. Diky eu, mozna planeta vydrzi o pet let dyl…Ale to nikojo nezajima, vsem de jen o aktualni prospech a profit, nahrabat co nejvic.

  1. Až s náma EU skončí tak obyč.človek žádný auto mít nebude, tudíž ani problém s řetězy.

 11. Ještě dodatek, na zimu se budou tyto kryty sundávat a nebo je budeme muset čistit, každých 5km 😂

 12. Nejvíce prachu z pneumatik mají těžké auta a e-auta, znamená to že se přestanou vyrábět? 😂

  1. Jasně, 250.000.000 lidi jezdících na euru 7 zachrání planetu… A těch zbývajících 7.750.000.000 nám bude tleskat…
   Blbost lidí je neomezená…

   1. Elektromobil brzdí a rekuperací, brzdy jen v nouzové a situaci, kdy jen budou muset pořádně omezit akceleraci

    1. To je pravda, jenze je v prumeru o tunu tezsi… takze k vytvoreni stejnych(nebo vetsich) emisi mu staci 20 palcove gumy… spalovaci auto totiz taky umi brzdit motorem. Navic elektro ma z vyroby takovy batoh emisi na zadech, ze i kdyz budu doma brousit desticky fleksou, delam pro prirodu vic, nez kdokoli kdo vyrobi, pripadne provozuje bateriovy auto.

     1. To se ví,ale nesmí se o tom mluvit.Ta stopa přece vzniká na jiném kontinentě tak je to v pohodě..

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *