Další velká svolávací akce. Do servisu budou muset miliony aut

Autor: Anina Russová - Zdroj: AP - Foto: Janipewter/Wikipedia.com - 27. 11. 2020


Svolávací akce řeší automobilky neustále. Zatímco některé značky (jako třeba Renault) vyhlásily svolávací akci, která se netýká České republiky, jiné tolik štěstí nemají. Mezi ty patří Ford a BMW, přičemž obě značky řeší velmi podobný problém, který se týká i českých zákazníků.Další velká svolávací akce se českých zákazníků také naštěstí moc netýká. Ačkoliv se může stát, že její dopady se nakonec v Evropě projeví.

Onu svolávací akci vyhlásil americký koncern GM, který řeší problémy s airbagy Takata. To už tu bylo několikrát, ale snad ještě nikdy nemuselo do servisů takové množství aut. Aktuální svolávací akce se totiž týká 5,9 milionu aut.

Přečtěte si také:  BMW vyhlásilo hodně zvláštní svolávací akci. Řeší problémové airbagy u 20 let starých aut

Svolávací akce není tak úplně z pera samotné automobilky. Dostala to nařízením a to od amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě. Koncern se dokonce úřad snažil přesvědčit, že tak monstrózní svolávací akce je nesmysl, protože podle něj neexistuje jakékoliv reálné riziko na poli bezpečnosti. Jenomže úřad byl, dle agentury AP, která se vyjádřila pro americká média, proti a dokonce veřejně koncern General Motors obvinil, že mu jsou přednější zisky před bezpečností zákazníků. V tuto chvíli je jasné, že svolávání milionů aut do servisů proběhne a koncern bude stát více než miliardu dolarů, tedy asi 27 miliard korun.

Kvůli airbagům Takata v posledních letech proběhla celá řada svolávacích akcí, která se dohromady týkala milionů aut. Problém u nich je hlavně v tom, že během jejich aktivace mohou prasknout, nemusí se nafouknout vůbec a navíc se z nich do prostoru interiéru mohou dostat kovové části, které mohou posádku zranit.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *