skoda-octavia-prechod-pro-chodce-cyklisti

Cyklista má na přechodu pro chodce přednost jen, když to není cyklista. A jak dále je to s předností?

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Toyota - Foto: Škoda - 17. 5. 2023


Na přechodu pro chodce se v rámci dávání přednosti často chybuje u cyklistů. „Když je cyklista na přechodu pro chodce, má přednost pouze tehdy, když vede kolo vedle sebe. Pokud na něm sedí, je stále považovaný za cyklistu, a proto pro něj přednost neplatí,“ říká produktový manažer Toyota Václav Zikmund v seriálu Etiketa na silnici.

V případě tramvaje je nejdůležitější si pamatovat, že pokud tramvaj jede souběžně s námi, má vždy přednost, ať už se chystá odbočovat vpravo nebo vlevo. Často máme zafixováno, že tramvaj má vždy přednost, ale není to pravda.

Přečtěte si také:  Policisté v Česku i na Slovenku upozorňují na rostoucí počet nehod s chodci. Často si za ně ale mohou sami

Pokud například přijíždí po vedlejší ke křižovatce bez světelných signálů a chystá se přejet hlavní silnici, musí dát nejprve přednost autům jedoucím po hlavní.

S autobusem je to o něco jednodušší, ovšem je slušné na něj brát ohled. Jedeme-li v autě, přednost na pozemní komunikaci bychom vždy měli dát autobusu, který vyjíždí ze zastávkového pruhu. Vyplatí se také respektovat pruh určený speciálně pro jízdu autobusu. Už proto, že za jeho použití v autě, hrozí pokuta.

Štítky: , , , , , , ,

1 názor na “Cyklista má na přechodu pro chodce přednost jen, když to není cyklista. A jak dále je to s předností?”

  1. Autobus ma prednost jen v obci a jen autobus oznaceny jako skolni ma prednost i mimo obec a cyklista na prechod nesmi protoze nesmi jezdit ani po chodniku takze se na prechod nemuze pri jizde dostat – ty blbce co jezdi na prechodu pro chodce na kole nebo kolobezce by policie mela tvrde pokutovat

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *