skoda-octavia-prechod-pro-chodce-cyklisti

Cyklista má na přechodu pro chodce přednost jen, když to není cyklista. A jak dále je to s předností?

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Toyota - Foto: Škoda - 17. 5. 2023


Na přechodu pro chodce se v rámci dávání přednosti často chybuje u cyklistů. „Když je cyklista na přechodu pro chodce, má přednost pouze tehdy, když vede kolo vedle sebe. Pokud na něm sedí, je stále považovaný za cyklistu, a proto pro něj přednost neplatí,“ říká produktový manažer Toyota Václav Zikmund v seriálu Etiketa na silnici.

V případě tramvaje je nejdůležitější si pamatovat, že pokud tramvaj jede souběžně s námi, má vždy přednost, ať už se chystá odbočovat vpravo nebo vlevo. Často máme zafixováno, že tramvaj má vždy přednost, ale není to pravda.

Pokud například přijíždí po vedlejší ke křižovatce bez světelných signálů a chystá se přejet hlavní silnici, musí dát nejprve přednost autům jedoucím po hlavní.

S autobusem je to o něco jednodušší, ovšem je slušné na něj brát ohled. Jedeme-li v autě, přednost na pozemní komunikaci bychom vždy měli dát autobusu, který vyjíždí ze zastávkového pruhu. Vyplatí se také respektovat pruh určený speciálně pro jízdu autobusu. Už proto, že za jeho použití v autě, hrozí pokuta.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , ,

3 názory na “Cyklista má na přechodu pro chodce přednost jen, když to není cyklista. A jak dále je to s předností?”

  1. Autobus ma prednost jen v obci a jen autobus oznaceny jako skolni ma prednost i mimo obec a cyklista na prechod nesmi protoze nesmi jezdit ani po chodniku takze se na prechod nemuze pri jizde dostat – ty blbce co jezdi na prechodu pro chodce na kole nebo kolobezce by policie mela tvrde pokutovat

    1. Při vyjíždění z vyhrazeného pruhu má vozidlo v něm jedoucí přednost vždy. Respektive zákon říká, že mu to ostatní musí umožnit snížením rychlosti, případně zastavením. Vyjíždějící vozidlo musí dát znamení o změně směru. A pozor – tohle platí i pro cyklisty. Pokud vyjíždí z cyklopruhu (a ukazuje při tom), musíte ho pustit. Viz § 14 odst. 2 z. č. 361/2000 Sb.)
      Na chodník cyklista nesmí (pokud to nemá povoleno), ale jezdit po přechodu, případně jeho pomocí vjíždět do vozovky, mu nic nezakazuje. BTW, jsou případy, kdy přes přechod přejíždí nebo jeho pomocí najíždí do vozovky i motorová vozidla – a nic tím neporuší, pokud neohrozí nebo neomezí chodce.

    2. Nemáš pravdu, značka V 8c Sdružený přechod pro chodce a přejezd pro cyklisty se dostala do vyhlášky až v roce 2016, takže u stezek pro chodce a cyklisty projektovaných před tímto rokem je křížení se silnicí řešeno přechodem a stále jsou místa, kde to ještě nebylo předěláno a tedy existují přechodu ke kterým lze dojet na kole bez porušení předpisů.

      Ale ano, bylo by ideální aby tato situace nenastávala, tedy aby se všude, kde se k přechodu lze legálně dostat na kole protože k němu vede stezka pro chodce a cyklisty nebo stezka pro chodce s povoleným vjezdem kol byly přechody předělány na Sdružený přechod pro chodce a přejezd pro cyklisty.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru