ridic-frustrace-dopravni_zacpa-rizeni

Češi se za volantem bojí chyb ostatních řidičů, agresivity i střetu se zvěří

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Nextbase - Foto: Wikimedia Commons, Raysonho @ Open Grid Scheduler / Grid Engine - Own work, CC0, Odkaz - 13. 5. 2023


Za volantem se skoro polovina českých řidičů obává nehody, kterou způsobí někdo jiný. Více než 30 procent motoristů má pak strach z agresivity za volantem, kolizí se zvěří nebo opilých účastníků silničního provozu, ukazuje průzkum společnosti Nextbase, zpracovaný ve spolupráci s organizací BESIP a výzkumnou agenturou Ipsos.

Jsou Češi dobří řidiči? Z průzkumu vyplývá, že se nejčastěji považují za průměrné – takto se označilo celých 69 procent dotázaných, přičemž jako špatné řidiče se vidí pouhá dvě procenta. Označit se za výborné řidiče neváhalo rovnou 28 procent respondentů, mezi muži jde dokonce až o 38 procent. V hodnocení řidičských schopností ostatních motoristů také převládal „průměr“ s 83 procenty, ale za špatné řidiče označuje své kolegy za volantem již 11 procent dotázaných. Za výborné považují ostatní řidiče pouhá 2 procenta respondentů.

Přečtěte si také:  Co dělat při autonehodě a jak dostat spravedlivé odškodnění

Češi mají jasno: Do nehody se dostanou kvůli někomu jinému

Převážně průměrnému až negativnímu hodnocení ostatních řidičů odpovídá žebříček největších obav, které mají tuzemští účastníci provozu. Celých 47 procent dotázaných má strach z chyby jiného řidiče, která povede k dopravní nehodě. Druhou nejčastější obavou českých motoristů je agresivita, které se bojí 35 procent řidičů, stejně jako srážky se zvěří. Z opilých řidičů má strach 34 procent respondentů, mezi další obvyklé obavy účastníků provozu dále patří například srážky s jiným vozidlem, řízení ve velkých městech, nepřehledné křižovatky nebo kolize s cyklisty. Z vlastní chyby vedoucí k nehodě má strach jen 11 procent řidičů, dvě procenta se pak na našich silnicích nebojí vůbec ničeho.

Palubní kamery pomohou s bezpečností i důkazy k nehodě

„Z průzkumu je patrné, že čeští řidiči mají největší strach z nepředvídatelných okolností, které mohou vést k nehodě,“ říká Laszlo Szalontai, viceprezident pro obchod v Evropě společnosti Nextbase, výrobce palubních kamer. „S rizikem nezaviněných nehod se vždy pojí potřeba dokázat, že skutečně nejste viníkem. Palubní kamery sice srážkám zabránit neumí, ale v případě nutnosti prokázat svou nevinu jsou zejména pro policii a pojišťovny nenahraditelné, proto se na nich nevyplatí šetřit,“ dodává. Při jejich výběru by proto měla rozhodovat hlavně kvalita obrazu, díky níž budou jasně patrné všechny okolnosti nehody, zvláště za nepříznivých podmínek typu noci, šera, deště nebo při vysoké rychlosti.

Průzkum ukázal, že až třetina Čechů za volantem spěchá. Téměř čtvrtina při tom porušuje předpisy

„Důležitou funkcí je stabilizace obrazu, roztřesený a rozmazaný záznam může způsobit, že budou důležité detaily hůře patrné nebo zcela nečitelné. Při volbě palubní kamery by měl řidič také zohlednit, v jakém prostředí a počasí se často pohybuje. Například vybrané modely palubních kamer z nabídky Nextbase mohou být vybaveny funkcí Extreme Weather, s níž je možné pořídit kvalitní záznam i v mlze,“ doplňuje Szalontai. Šikovným doplňkem jsou přídavné kamery na zadní okna, díky nimž je snadné zjistit viníka nehody i při nárazu zezadu. Samotná přítomnost záznamového zařízení dle dat společnosti Nextbase může snížit riziko nebezpečné jízdy a tím i zavinění nehody až o třetinu.

Častější strach za volantem přiznala téměř třetina řidičů

Zcela beze strachu jezdí podle průzkumu společnosti Nextbase a agentury Ipsos jen necelá desetina českých řidičů – není velkým překvapením, že bez bázně řídí více mužů (12 procent) než žen (6 procent). Pouze výjimečně se za volantem bojí 61 procent účastníků provozu obou pohlaví, občasný strach přiznává 18 procent mužských řidičů a 34 procent žen. Pravidelné obavy v průzkumu potvrdilo 6 procent dotázaných. Průzkum dále uvádí, že z hlediska strachu nehraje věk roli – nejmladší i nejstarší řidiči se za volantem bojí úplně stejně.

Přečtěte si také:  Řidič nezvládl průjezd přes most u Zbraslavi. Od děsivého pádu ho zachránil jiný šofér s pick-upem

Češi mají respekt ze špatného počasí, za volant v něm raději nesednou

V našich podnebných podmínkách není o výkyvy či rozmary počasí nouze, právě ty nejčastěji ovlivňují ochotu řidičů usednout za volant. Při zhoršení stavu vozovky, například námraze nebo pokud nasněžilo, raději klíčky odloží 55 procent Čechů. Mezi ženami se v takových případech cestování autem vyhne dokonce 70 procent řidiček. Pro třetinu dotázaných je důvodem proč se vzdát řízení snížená viditelnost za mlhy, deště nebo při sněhových přeháňkách. Pokud hrozí hustý provoz v dopravních špičkách nebo v souvislosti s hromadnými akcemi, do auta nesedá 28 procent řidičů a řidiček, 17 procent pak raději nejezdí v noci.


Průzkum mezi českými řidiči nechala vypracovat společnost Nextbase ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos a organizací BESIP. Sběr dat se konal prostřednictvím dotazníku v lednu 2023 na vzorku 1000 osob s řidičským oprávněním skupiny B.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *