Harald Krüger, předseda představenstva BMW AG se rozpovídal o tom, co se chystá pro rok 2018. Jsou to mnohdy velmi zajímavé novinky, které se budou týkat zejména modelové ofenzivy, elektromobility a autonomní jízdy a konečně profitability automobilky.

Harald Krüger řekl: “Největší modelová ofenziva v naší historii právě probíhá. V letech 2017 a 2018 uvedeme na trh 40 nových nebo modernizovaných modelů. A to bez motocyklů! To také znamená, že do našeho výrobního programu systematicky zavádíme nové technologie pohonu.” Tuto modelovou ofenzivu začalo v letošním roce nové BMW řady 5, kterého bylo do konce listopadu prodáno již více než 300 000 kusů. Od října jsme se vrátili zpět na vedoucí pozici v tomto segmentu. Aktuálně se modelová řada rozšiřuje o nejvýkonnější verzi M5, která po modelu M760Li přebírá pozici nejrychlejšího sériového modelu BMW.

Tím to ale nekončí. Letos uvedla značka také modernizované modely BMW řady 1, řady 2 Coupé a Cabrio, řady 4 a novou řadu 6 Gran Turismo, stejně jako nové X3. Zanedlouho bude následovat model X2. Pozadu nezůstaly ani elektromobily, facelift dostala také i3, k níž přibyla sportovní verze i3s.

Svoje novinky uvedly i ostatní značky BMW Group. MINI představilo nový Countryman a jeho plug-in hybridní verzi, která je vůbec prvním MINI s akumulátorem. Novou generací se blýskl také Rolls-Royce Phantom, jenž přijede k prvním zákazníkům v následujících týdnech.

“Rok 2018 nazývám rokem ‘X’! Příkladem v tomto směru je cool model X2 v kompaktním segmentu, stejně jako model X7 v segmentu luxusní třídy. Nové BMW X3 vstupuje do svého prvního celého roku a nové X4 jej bude následovat zanedlouho,” tvrdí Krüger. Vozy ‘X’ se navíc v příštím roce propojí s ‘I’. V Číně se vyrábí elektrifikovaná verze prodlouženého modelu X1 pro tamější trh a v roce 2020 bude na trh uvedena čistě elektrická verze BMW X3. “Náš příběh i se dostává na novou úroveň. V budoucnu budou všechny elektrifikované modely BMW patřit pod značku BMW i. A mohu vám říci jednu věc: pro BMW i jsme si registrovali nejen názvy od i1 po i9, ale držíme práva také pro BMW X – iX1 až iX9,” pokračuje Krüger.

V roce 2018 ale bude důležitou roli hrát také luxus. Těšit se můžeme na nový i8 Roadster, řadu 8 Coupé a BMW M8, ale také na velké SUV X7.

“Ještě před Vánoci dodáme náš elektrický vůz s pořadovým číslem 100 000. To byl můj jasný cíl pro rok 2017. A mohu vás ujistit, že pro rok 2018 si stanovíme nové cíle. Můžete se spolehnout na náš úspěch v této oblasti. Za tím si stojím. Celkově máme na silnicích v současnosti 200 000 tisíc elektrifikovaných vozů: více než 90 000 z nich jsou plně elektrické modely BMW i3. Naše nabídka plug-in hybridních modelů od MINI až po BMW řady 7 stanovuje vlastní měřítka,” říká Krüger. Do roku 2025 chce automobilka nabízet 25 elektrifikovaných modelů, včetně 12 plně elektrických vozů.V nejbližší době bude uvedeno plně elektrické MINI (2019), již zmíněné elektrické BMW X3 (2020) a v roce 2021 to bude zcela nový model iNEXT.