Ačkoliv má zkratka SUV už sama o sobě sportovnost obsahuje (Sport Utility Vehicle – sportovně užitkové vozidlo), pojem sportovní SUV byl až do nedávna tak trochu oxymóron. To ovšem jen do chvíle než na trh s vervou sobě vlastní vtrhly modely BMW X ve verzích M a ostrá SUV Mercedes-AMG. V tom výčtu nesmí chybět Audi s SQ7 TDI ve verzi S, ale také třeba Lamborghini Urus. A právě Audi a Lamborghini se budeme dnes věnovat.

Co se Audi týče, ukážeme vám velké SUV s označením Q8, kterému se na zoubek podíval celkem známý úpravce Prior Design. A co s tím má společné Lamborghini Urus? Audi Q8 bylo totiž vyráběno právě s přihlédnutím k nastavení, výkonu a jízdním vlastnostem  prvního moderního SUV od Lamborghini. Také se říká, že ke konečnému vývoji nakonec přispělo i Bentley Bentayga. Audi Q8 si od obou měla vzít něco, přidat něco na pohodlnosti a výsledek už znáte. Pokud ne, tady si přečtete náš test modelu Q8.

Lumma Design udělá z vašeho Audi Q8 nepřehlédnutelné auto

Prior Design se rozhodl, že k tomu, co si Q8 vzala z výše zmíněných prémiových SUV, přidá ještě něco. Konkrétně vzezření, jemuž dominuje karbon a odvážné tvary. Celá úprava dostala označení PDQ8XL a výsledek je hodně zdařilý.

Ačkoliv je Audi Q8 už samo o sobě velkým kusem auta, Prior Design ho ještě zvětšil. Tedy do šířky. Přidal mu totiž karbonové a zatraceně široké nástavce blatníků. Kromě toho karbon použili také při úpravě předního i zadního nárazníku, mohutného difuzoru nebo zadního křídla.

Podle dostupných informací je zřejmé, že nová jsou také 10paprsková kola z lehkých slitin a úpravou prošlo kompletní výfukové potrubí. Cena celé této – převážně karbonové – úpravy není známa a bude prý sdělena jen vážnému zájemci. Náš odhad ale je minimálně 20 000 eur, tedy více než půl milionu korun.

V současné době Audi pro model Q8 nenabízí žádný adekvátní agregát, který by odpovídal drsnému vzezření. To se ale za pár měsíců změní, protože Audi by měla představit ostřejší verzi tohoto SUV s názvem SQ8 TDI. A to už by k tomu všemu karbonu sedělo, co myslíte? Vždyť by právě tato verze mohla nabídnout až 450 koní na všech čtyřech kolech. 🙂 Ale jak tomu bude opravdu, si musíme ještě chvíli počkat.