BMW_i4-elektromobil-IONITY

Složení automobilů na silnicích se v čase mění, od typů karoserie, přes značky, barvy, až po palivo. V poslední době přibývá elektromobilů, které jsou konstrukčně jednodušší než auta se spalovacími motory, přesto jsou poruchovější.

Elektromobily jsou dražší než srovnatelná spalovací auta, mohou za to hlavně akumulátory. Přestože nemají motor s vnitřním spalováním ani mnohastupňové automatické převodovky, přesto jsou podle ankety méně spolehlivé než „klasická“ auta.

Přečtěte si také:  Silná koruna zlevnila lidem ojetiny. Kdo nyní koupí auto ze zahraničí, ušetří desítky tisíc

Britská spotřebitelská organizace Which? se rozhodla udělat průzkum na to, jaký způsob pohonu auta je nejspolehlivější. Kvůli tomu oslovila 48 000 motoristů, vlastnících 57 000 aut se všemi možnými druhy pohonu. Podmínkou bylo, aby své auto používali déle než čtyři roky.

I když má elektromobil nabitou baterii a dojezd stovky kilometrů, stejně ho nemusíte „nastartovat“

Průzkum sledoval počet poruch, počet neúspěšných nastartovaní, ale také čas, který auta strávila v servise při odstraňování nedostatků. Celkový podíl aut s výskytem jedné nebo více poruch v posledním roce byl celkem 22,3 %, a to bez ohledu na druh pohonu. Nejhůře na tom ale byly právě elektromobily, jejichž počet poruch byl 31,4 % a až 8,1 % řidičů své auto nedokázalo aktivovat pro jízdu. Elektrická auta přitom průměrně strávila v servise 3,6 dne.

Přečtěte si také:  Auta nejsou, zoufají si Češi. Z prodlev viní čipy, koronavirus a EU

Méně poruch mají naftová auta (29,1 %), plug-in hybridy (27,5 %) ale samozřejmě i benzínová auta (18,6 %). Nejvíce spolehlivé jsou podle ankety klasické full-hybridy (17,3%).

Poruchovost aut podle druhu pohonu

Druh pohonu Auta s jednou nebo více poruchami Jedna nebo víc poruch startování Průměrný čas v servise (dni)
Všechny pohony 22,3 % 4,9 % 3,6
Elektrický pohon 31,4 % 8,1 % 5,1
Naftový 29,1 % 6,9 % 3,8
Plug-in hybridní 27,5 % 5,4 % 4,2
Benzinový 18,6 % 3,5 % 3,0
Hybridní 17,3 % 5,6 % 3,9

Magazín Which? upozorňuje na to, že důvody, proč elektromobily selžou při startu, nesouvisí zpravidla s jejich hnací soustavou, protože elektromotory i trakční baterie jsou spolehlivé. Problémy se týkají hlavně software a 12V baterií.

Přečtěte si také:  V roce 2021 se prodalo meziročně o něco málo více aut. Prodej elektromobilů klesl o pětinu

„Je to opravdu paradox, že elektrická auta, která mají tak málo pohyblivých častí, jsou v našem průzkumu nejvíc náchylné na poruchy. Naopak, nejspolehlivější jsou hybridy, které mají dva systémy pohonu,“ komentoval výsledky ankety Adrian Porter, expert na auta z organizace Which? Zároveň však upozorňuje, že spolehlivost elektromobilů závisí také na konkrétní značce. A rozdíly jsou dramatické. Nejhorší ve spolehlivosti jsou obecně elektromobily Tesla, naopak nejspolehlivější je Kia e-Niro.

Přidat komentář