toyota-land-cruiser

Podle nové studie webového serveru iSeeCars lidé prodávají svůj vůz v průměru za 7,3 roku od zakoupení.

Specialisté na průzkumy v automobilovém průmyslu analyzovali přes 15,7 milionu ojetých vozidel prodávaných původními majiteli s cílem zjistit, po jaké době se majitelé nového vozu rozhodnou automobil prodat. V případě první desítky modelů činila průměrná doba vlastnictví od 8,8 do 10,6 roku, tedy o 21 až 45 procent více než činil celkový průměr. Těchto 10 modelů si majitelé ponechávají nejdelší dobu po zakoupení.

1. Toyota Land Cruiser

Vozem, který si majitelé ponechávají v průměru vůbec nejdéle, je Toyota Land Cruiser s průměrnou dobou vlastnictví 10,6 roku. Land Cruiser se chlubí jednou z nejdelších tradic napříč všemi modely značky Toyota – v různých podobách se na trhu objevuje již od 50. let minulého století. Současná generace se vyrábí již od konce roku 2007.

2. Porsche Boxster

Původní majitelé si své Porsche Boxster ponechávají v průměru 9,9 roku, čímž se tento model stává nejdéle drženým sportovním vozem na seznamu. Zvážíme-li, jak jemné designové retuše jednotlivých generací vozů Porsche provádí, nepřekvapí, že majitelé jednoduše nepociťují potřebu koupit si každých pár let vůz nový.

3. Ford Expedition

Ford Expedition je dalším ze zástupců kategorie SUV. Jednou z pravděpodobných příčin, proč rodiny lpí na svých SUV po tak dlouhou dobu, je čekání, až děti trochu povyrostou – s vědomím, že nový vůz nebude od dětí hned zaneřáděný.

4. Mercedes-Benz SLK

Roadster Mercedes-Benz SLK si jeho průměrný majitel drží devět let. Kabriolet je totiž auto pro radost!

5. Ford Explorer

Dalším vozem SUV, který si zákazníci drží po dlouhou dobu, je Ford Explorer s průměrnou délkou vlastnictví 8,9 roku. Díváme-li se pouze na nejprodávanější modely na americkém trhu, Ford Explorer se chlubí nejdelší průměrnou dobou vlastnictví mezi nejoblíbenějšími modely, a překonává tak Hondu Accord (8,4 roku) i Toyotu Camry (8 let).

6. Toyota Sequoia

Jedním z možných důvodů, proč majitelé vozů Toyota Sequoia lpí na svých SUV po dlouhých 8,9 roku, je to, že Toyota jim jednoduše nenabízí možnost koupě vozu nové generace. Sequoia je jedním z nejstarších zástupců v modelové řadě japonské automobilky, přičemž současná generace uvedená v roce 2008 prošla jen drobnou modernizací.

7. Chevrolet Corvette

Průměrná doba vlastnictví Chevroletu Corvette činí 8,8 roku, podobně jako u první trojice vozů na tomto seznamu. Jde o jediný americký sportovní vůz v Top 10.

8. Toyota Avalon

Toyota Avalon s průměrnou dobou držení 8,8 roku je jediným sedanem na tomto seznamu. Do top desítky se neprobojovala Toyota Camry (průměrně 8 let), o něco lépe si vedla Honda Accord s průměrnou dobou vlastnictví 8,4 roku.

9. Toyota 4Runner

Posledním ze čtveřice vozů Toyota na tomto seznamu je SUV 4Runner, které si majitelé v průměru nechávají 8,8 roku. Spolehlivé SUV je již tradičním zástupcem modelové řady Toyota a není překvapením, že si jej majitelé ponechávají nadprůměrně dlouho.

10. Audi TT

Nové Audi TT si majitel v průměru ponechá 8,8 roku. K délce vlastnictví vozů Audi TT zde pravděpodobně přispívá i delší období mezi uváděním nových modelů. První a druhá generace sportovních vozů Audi TT byla na trhu vždy osm let.

Audi TT RS Coupé