test-bmw-335d-xdrive-touring-at-p1

Zvýšený zájem o ojetiny zneužívají podvodníci na internetu

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: APPAA - Foto: Pavel Srp - 21. 9. 2021


Zvyšování cen ojetých vozů dává prostor k podvodům při jejich prodeji. Podle Asociace se podvodníci snaží zvýšené poptávky, a tedy i cen ojetých vozů, využít ve svůj prospěch a na internetu se proto čím dál tím častěji objevují nabídky na neexistující vozy za ceny nižší, než jsou ceny v danou chvíli obvyklé. To je lákadlo pro nepozorné zájemce, kteří se často nerozpakují zaplatit i zálohu předem. Takový postup ale často končí tím, že zájemce o levný ojetý vůz o zálohu přijde a auto nikdy neuvidí.

„Velmi často chce prodávající po zájemci o levný vůz inzerovaný na internetu zaslat nějakou zálohu. Jakmile se tak ale stane, zmizí záloha, prodejce i auto,“ říká Petr Přikryl, předseda Asociace APPAA, která v poslední době registruje již několik stížností od zákazníků, kteří se s podvodným jednáním setkali. Podle Přikryla sice neexistuje univerzální návod, jak se podobným podvodům bránit, nicméně riziko lze značně omezit správným výběrem prodávajícího.

„Rozhodně doporučujeme vybírat, resp. kupovat, ojeté auto pouze tam, kde si ho může zákazník fyzicky prohlédnout, případně si ho nechat zkontrolovat vlastním mechanikem přímo u prodejce nebo v autoservisu.“ Podle Přikryla všechny seriózní prodejci takovou možnost svým zákazníkům nabízejí a je jenom na zákazníkovi, zda ji využije. Při nakupování vozidla formu online prodeje je potom potřeba vybírat u opravdu zavedeného prodejce a rozhodně nic neplatit předem. Podle Přikryla jsou platby předem vždy velkým rizikem.

Plánujete prodat své ojeté auto? Poradíme, co jeho cenu zvyšuje a co naopak snižuje

Současná situace na trhu ojetých vozidel tak aktuálně spíše nahrává těm, kteří chtějí svůj vůz prodat. „Výkupní ceny rostou v podstatě ze dne na den,“ popisuje situaci Přikryl. Podle něj totiž na jedné straně poklesla aktuální nabídka ojetin o celých 30 procent, ale na druhé straně vzrostla poptávka o celou čtvrtinu. „Tato situace potrvá určitě nejméně do konce letošního roku,“ předpokládá Přikryl.

Jeho slova potvrzuje i Filip Kučera z Auto ESA: „Zaznamenáváme až 25% nárůst poptávky po ojetých vozech, a to především v kategorii rodinných vozů a zánovních SUV. Ruku v ruce s tím jde i zvýšený zájem o výkup ze strany autobazarů, které dnes nabízejí výkupní ceny o 20 % vyšší, než by bylo obvyklé.“

Štítky: , , , , , , , ,

1 názor na “Zvýšený zájem o ojetiny zneužívají podvodníci na internetu”

  1. Docela by mě zajímalo kde berou ty data, že je zvýšený zájem…já už přes rok vidím na inzerci ty samé tragédy co se marně snaží pod záštitou tady těch informací prodat svoje auto a ne a ne uspět…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru