zuzeni-D1

Znát šířku svého auta se vyplatí. Především v zúžení se tato informace hodí

Autor: Anina Russová - Zdroj: Besip - Foto: MDČR - 26. 7. 2022


Stejně jako každý rok, je i letos celé Česko plné uzavírek a rozkopaných silnic. Na řadě dálnic se pracuje, a tak musí řidiči se zúženími a omezeným provozem. Ale právě ve zúžení má jízda svá pravidla a důležité je znát šířku svého auta. I ta totiž může hrát roli při policejní kontrole.

Pozor na některá SUV

Při vjíždění do zúžených pruhů je dobré si dobře prohlédnout dopravní značení. To totiž ukazuje, jak široká auta mohou do levého, často velmi úzkého jízdního pruhu. Zatímco ten pravý bývá širší, především kvůli kamionům, levý naopak užší. A aby nedocházelo k nebezpečným situacím a ideálně ani nehodám, bývá do levého zúženého pruhu zákaz vjezdu autům přesahujícím vyznačenou šířku. A to může být problém.

Přečtěte si také:  Hyundai plánuje ponechat klasická ovládací tlačítka systémů, jak dlouho to bude možné. Připouští, že jde i o bezpečnost

Standardně tuto šířku, která nejčastěji bývá 2,2 metru, přesahují dodávky, ale také některá větší SUV. Problém ale mohou mít i méně zkušení řidiči třeba ve Škodě Superb, která má na šířku i se zrcátky 2031 mm. Do limitu se vejde, ale už je to o milimetry. Stejně tak třeba pětkové BMW, které má se zrcátky šířku dokonce 2126 mm. Ke dvěma metrům se blíží šířka se zrcátky i u Škody Kodiaq, i s ní je tedy dbát zvýšené opatrnosti.

Při jízdě v zúžení je potřeba zachovat klid a plynulost. Zbytečné přejíždění z pruhu do pruhu by mělo být tabu

Při nedodržení maximální povolené šířky vozidla mohou policisté řidiči udělit pokutu až do 2000 Kč.

Šířka jde ruku v ruce s bezpečnou jízdou

A nejde jen o tu pokutu. I auta, která se o oněch pár milimetrů do limitu vejdou mohou být potencionální hrozbou. Jízda ve zúžení totiž musí být za každých okolností plynulá a klidná. A neustálé hlídání zrcátek a toho, jestli mám jako řidič dost místa k tomu nepatří.

Řidiči by ve zúžení také neměli za každou cenu předjíždět a už vůbec ne spěchat. Nehledě na to, že některá zúžení bývají na dálnici doprovázena úsekovým měřením. BESIP upozorňuje: „Správné je jet předepsanou rychlostí, aby mohl řidič včas a bezpečně reagovat na vzniklé dopravní situace. Nevjíždět do levého pruhu, pokud nemůže řidič předjíždět. Být ohleduplní a chovat se předvídavě.“

Přečtěte si také:  V Německu testují nové semafory, které mají chodcům odlepit oči od mobilních telefonů

Velký pozor pak je potřeba dávat hlavně ve chvíli, kdy je u zúžení dopravní značka nařizující střídavou jízdu. Ta přímo zakazuje jakékoliv předjíždění, ale také jízdu vedle sebe. V tomto případě musí auta ve zúžení jet tak, aby v místě před nimi jelo auto ve vedlejším pruhu. Důvodem k tomu je fakt, že silnice je tak úzká, že by se přímo vedle sebe nevešla.

Štítky: , , , , , ,

1 názor na “Znát šířku svého auta se vyplatí. Především v zúžení se tato informace hodí”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *