Při jízdě v zúžení je potřeba zachovat klid a plynulost. Zbytečné přejíždění z pruhu do pruhu by mělo být tabu

Autor: Anina Russová - Zdroj: Bezpečné cesty - Foto: TSK Praha - 18. 5. 2022


Každý rok je to v Česku stejné. Rekonstrukce střídá opravu, omezí zase zúžení. A během letoška, ale i několika následujících let k tomu všemu přibude ještě velká rekonstrukce Barrandovského mostu. Na většině rekonstruovaných míst se řidiči potkají s omezením dopravy, často také se zúženími. Jízda právě ve zúžení ale má svá pravidla. Jejich porušení může snadno vést k nehodě a ta k dalším a delším kolonám.

Pozor na šířku a plynulost

Spolu se zúžením jde často ruku v ruce také snížení maximální povolené rychlosti. Jenomže řada řidičů se nechce nechat zpomalit, pospíchá a možná nevědomky tak nahrává nebezpečným situacím. Maximální rychlost je ale potřeba dodržovat, neustálé přidávání a brzdění totiž nebezpečné situace vyvolá a v konečném důsledku kolonu také prodlouží. A nejde jen o překročení rychlosti, ale také o zbytečně pomalou jízdu. Ta ostatní zbytečně vynervuje a znovu tak nahrává vzniku nebezpečných situací.

Důležité je zachovávat plynulost a klid. Přejíždění z pruhu do pruhu je k ničemu, nikdy tím nic moc neušetříte. Je potřeba také dát pozor na případné užší jízdní pruhy. Pokud jsou kvůli opravám zúženy, jsou také označeny maximální šířkou vozidla, kterou důrazně doporučujeme dodržovat. Mimochodem, pokud policisté ve zúženém pruhu přistihnou širší vozidlo, než je povoleno, mohou jeho řidiči udělit pokutu až 2000 Kč.

A i v zúženích doporučujeme sledovat zpětná zrcátka. Občas se i nimi musí proplést sanitka nebo policisté a je potřeba jim umožnit hladký průjezd.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru