ridic-za-volantem-jizda

Zapomněli jste si řidičák doma? Policie si zjistí, že ho máte, ale i tak můžete dostat pokutu

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - 14. 2. 2022


Každý řidič motorového vozidla u sebe musí při jízdě mít řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla a zelenou kartu. Zákon mu sice neukládá, aby měl i občanský průkaz, ale policisté jej při silniční kontrole také mohou chtít. Jestli občanský průkaz nemáte, problém to být nemusí, na rozdíl od řidičského průkazu.

Zapomněli jste si řidičák doma

Policisté při silniční kontrole doklady, potřebné k řízení motorového vozidla, vyžadují. Pokud jim je však nepředložíte, může to být problém. Za zapomenutý řidičský průkaz můžete na místě dostat pokutu až 2000 Kč, respektive až 2500 Kč ve správním řízení. Naštěstí je to přestupek, za který nedostanete body.

Přečtěte si také:  Konec pokut za zapomenutou či starou zelenou kartu, stačí ji ukázat v mobilu

Pokutu dostanete i přesto, že policista je schopen si z centrálního registru obyvatelstva zjistit, že jste držitelem příslušného řidičského oprávnění. Zákon však hovoří jasně a říká, že řidičský průkaz musíte mít při řízení u sebe.

Platnost řidičáku už skončila

Podobně dopadnete i v případě, kdy u sebe sice řidičský průkaz máte, ale jeho platnost propadla.

V takovém případě byste za volant vůbec neměli usednout a musíte si doklad nechat obnovit. To v současnosti můžete řešit přímo na úřadě, ale už i on-line. Žádost však musíte podat ještě předtím, než vám řidičák propadne.

Ministerstvo dopravy přichystalo na rok 2022 řadu změn. Přečtěte si o nich

Myslete na to, že jeho výměna může podle zákona až 20 dní. Pokud budete řidičský průkaz potřebovat dříve, můžete si zažádat o expresní vyřízení žádosti. Pak bude řidičák připraven do 5 dnů a bude vás to stát 700 Kč.

Přečtěte si také:  Šestnáctiletý kluk si od táty půjčil auto. Za volantem mu to ale moc nešlo, policejní kontrole tak šel sám naproti

Za obnovení řidičáku ve standardní lhůtě (minimálně tři měsíce před koncem platnosti) neplatíte žádný správní poplatek. Vydání nového řidičského průkazu za starý, který propadl, vyjde na 200 Kč.

O řidičák jste přišli

Úplně jiná situace je to ovšem v případě, kdy jste o řidičský průkaz přišli, lhostejno zda za jízdu pod vlivem alkoholu, drog, případně po vybodování. To jsou pak sankce výrazně vyšší. Tomuto tématu jsme se nedávno věnovali v tomto článku:

Jízda po zabavení řidičáku je jako vstupenka do velkých problémů. Policie za to může zabavit auto

Brzy už to bez řidičáku možná půjde

Před necelým rokem prošel třetím čtením poslanecké sněmovny tzv. digitalizační balíček, tedy zákon, který má za cíl větší digitalizaci státní správy. Jedna ze zásadních částí se týká i řidičů, protože navrhuje, že u sebe nebude nutné vozit řidičský průkaz.

Přečtěte si také:  Konec dlouhého čekání na závěrečné zkoušky v autoškole. Praha posílila počty zkušebních komisařů i volných termínů

na informace k tomuto tématu jsme se ptali tehdejšího poslance za Piráty Ondřeje Profanta, který k tomu řekl: „Usilujeme i o to, aby řidiči u sebe nemuseli mít ani řidičák, ale ani techničák. Víme, že není potřeba s sebou nosit občanský průkaz a chceme, abychom se dostali do fáze, kdy si policista při kontrole veškeré údaje o řidiči či vozidle zjistí sám z databáze.“

Štítky: , , , , ,

1 názor na “Zapomněli jste si řidičák doma? Policie si zjistí, že ho máte, ale i tak můžete dostat pokutu”

  1. Poznámka z praxe: o „prodloužení“ řidičáku si můžete požádat online, ale nepřijde vám upozornění, že už je vystavený. Musíte si aktivně sledovat stav.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek