O výměnu řidičáku je možné si požádat online. O tom, že je připravený k vyzvednutí, informuje mail nebo SMS

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo vnitra - Foto: Ministerstvo dopravy - 27. 1. 2022


Návštěvy úřadů kvůli výměně propadlých dokladů patří mezi velmi otravné povinnosti. Ovšem v případě řidičáku je těch nepříjemných povinností o něco méně. Díky Portálu občana je totiž poměrně snadné místo jedné návštěvy o výměnu propadlého řidičáku požádat online. Je totiž možné využít takzvané ePodání a poslat žádost elektronicky přes Portál občana s využitím datové schránky. Běžná výměna je zdarma, nový řidičský průkaz lze vyzvednout na kterémkoliv z 206 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. Nicméně je dobré pamatovat na to, že požádat o nový průkaz lze nejdříve 90 dnů před koncem platnosti.

Odeslání ePodání je možní po přihlášení, a to pomocí eObčanky, mobilního klíče eGovernmentu, datové schránky nebo skrze bankovní identitu. Portál zobrazí formulář, který je předvyplněný údaji z centrálního registru řidičů. Podmínkou pro odeslání žádosti je mít připojenou datovou schránku fyzické osoby. Její využití při ePodání zajistí jasné ztotožnění osoby, která žádost podává.

„Elektronickou komunikaci s úřady lidé v Česku využívají čím dál častěji a výhody eGovernmentu se ukázaly hlavně během pandemie koronaviru, kdy došlo ke skokovému nárůstu jeho používání. Žádost o řidičský průkaz online je další službou, která ušetří čas občanům i samotným úřadům,“ vysvětlil už před časem bývalý ministr vnitra Jan Hamáček.

Přečtěte si také:  Stav bodového konta lze zjistit i online z domova, má to ale háček

V rámci odeslání online žádosti si pak řidič může vybrat jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, na kterém si chce vyrobený řidičský průkaz vyzvednout. Součástí předvyplněných údajů bude i nejaktuálnější fotografie z vybraných registrů státu a digitalizovaný obraz podpisu z posledního řidičského průkazu. Správnost údajů a fotky pak žadatel musí potvrdit a může si nastavit také komunikační kanál, přes který mu úřad dá vědět, zda je žádost přijata či zamítnuta. Na výběr je SMS nebo email, přičemž mu touto formou dojde i upozornění, že je doklad připraven k vyzvednutí.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek