řidičský průkaz

Pokud se vybodujete, samozřejmě vám přijde upozornění poštou, případně do datové schránky. To už je ale extrémní situace, které se pravděpodobně chcete vyhnout. Jak zjistit, kolik máte bodů, ještě dříve, než vám dorazí dopis? Na poště nebo třeba i online.

Bodový systém v ČR funguje od 1. července 2006, přesto řada řidičů doposud neví, kde zjistit stav jejich bodového konta. Někteří dokonce ani nevědí, že se body po nějaké době, kdy nespácháte žádný přestupek, anebo po absolvovaném kurzu, opět odečítají.

Přečtěte si také:  Řidiči si mohou na mosteckém autodromu znovu odečítat trestné body

Začínáte s nulou

Čistý štít znamená nula bodů. Není to tedy tak, že by se odečítalo od dvanácti, naopak se přičítá k nule. Kolik, to by vám měl říct policista ve chvíli, kdy s vámi řeší přestupek. Někdy však z hlavy hodnotu neví. Pak řidičům nezbývá nic jiného než si stav bodového konta ověřit vlastními silami.

Ministr dopravy oficiálně potvrdil, že nový bodový systém bude muset řešit až nová vláda po volbách

Mimochodem, policista body nerozdává. Pouze oznámí přestupek úřadu a ten vám body přičte v takzvané kartě řidiče. Jednou z možností pro zjištění stavu bodového konta je tedy písemná žádost na odboru dopravně správních agend. Úřad má oficiálně 30 dní na vyřízení, obvykle vám však hodnotu bodového konta sdělí na počkání. Pokud tedy dorazíte v úředních hodinách.

Jak zjistit, kolik máte bodů?

Naštěstí existují i další způsoby, jak stav konta zjistit, které jsou příjemnější než zdlouhavá návštěva úřadu.

1. Czech Point

Vydejte se na pobočku České pošty s kontaktním místem Czech Point. Tam vám stav bodového konta sdělí na počkání. Budete potřebovat pouze občanku nebo řidičák. Za první stranu karty řidiče se platí 69 Kč a za každou další 40 Kč, záleží tedy, jak dlouhá je ta vaše.

2. Portál občana

Portál občana je státní web, na němž najdete spoustu informací a mimo jiné soupis všech přestupků, jichž jste se dopustili. Bohužel není úplně tak jednoduché se k těmto informacím dostat. Musíte se přihlásit přes nový e-občanský průkaz s elektronickým čipem (k tomu potřebujete čtečku čipů), či přes datovou schránku a tu nemá každý.

Přečtěte si také:  Dopravní legislativa 2022: Urychlování výstavby, aktualizace bodového systému a pomoc s přípravou vysokorychlostních tratí

3. Hospodářská komora

Místo na Czech Point se lze vydat i na pobočku Hospodářské komory. Opět je nutné si ověřit, zda zrovna na dané pobočce tuto službu poskytují. Ceny jsou podobné jako na poště.

Možná si tedy nakonec stejně půjdete vystát tu frontu na úřad, že?

Přidat komentář