Jízda po zabavení řidičáku je jako vstupenka do velkých problémů. Policie za to může zabavit auto

Autor: Anina Russová - Foto: Policie ČR - 16. 11. 2021


Přijít o řidičák není nic zase tak složitého. Ovšem spousta řidičů si ani ze zabaveného dokladu nic moc nedělá a jezdí dál. Ostatně, říká se, že na řidičák auta nejezdí. Jenomže takovým přístupem si dotyčný koleduje o pořádný malér.

Jízda po vysloveném zákazu není jen tak. Jde o maření výkonu úředního rozhodnutí a tento skutek je vždy řešen přímo soudem. Zákon jej definuje takto: „Maření nebo podstatné ztížení výkonu rozhodnutí soudu nebo jiného orgánu veřejné moci tím, že vykonává činnost, která mu byla takovým rozhodnutím zakázána nebo pro kterou mu bylo odňato příslušné oprávnění podle jiného právního předpisu nebo pro kterou takové oprávnění pozbyl.“

O řidičský průkaz je nově možné zažádat elektronicky bez nutnosti čekat ve frontě na úřadu

Jak už asi tušíte, v prvé řadě se řidiči, který maří úřední rozhodnutí, zákaz řízení prodlužuje. A to o jeden rok až deset let. Z logiky věci vyplývá, že recidivista, kterého policie bez řidičáku chytila už poněkolikáté, může počítat spíše s horní sazbou. Krom toho takový (ne)řidič může počítat i se čtyřmi trestnými body a pokutou.

Přečtěte si také:  Průjezd na červenou je nebezpečný a může stát i řidičák. V jednom případě je ale nezbytný a beztrestný

Zabavené auto může skončit jako policejní

To vše je ale jen začátek. Dle toho, jak rozhodne soud, může ten, který maří úřední rozhodnutí a jezdí i přes vyslovený zákaz řízení, skončit ve vězení, a to až na dva roky. Koho by od jízdy se zabaveným řidičákem neodradila ani hrozba vězení, toho by mohl fakt, že za to může velmi rychle přijít o auto.

Policisté mají možnost dát soudu návrh na zabavení auta toho, kdo jezdí i po ztrátě řidičáku. A docela rádi toho využívají. Policejní tisková mluvčí Zlatuše Viačková k tomu před nedávnem řekla: „Institut zajištění vozidla s následným propadnutí vozidla ve prospěch státu se proti řidičům, kteří absolutně nerespektují trest zákaz řízení motorových vozidel, se velice osvědčil.“ Funguje to tak, že policisté nechají vozidlo odstavit na svém parkovišti a pokud soud nenapravitelného (ne)řidiče shledá vinným, může se s ním rozloučit.

Přečtěte si také:  Pražská městská policie zastavila řidiče bez registračních značek. Ukázalo se, že má zákaz řízení a k autu nemá papíry

Stát, respektive většinou resort vnitra, pak zabavená auta čas od času nabídne k prodeji. Někdy jde o staré ojetiny, ale protože se auta zabavují i zločincům závažnější trestné činnosti, občas se s v nich objevují i zajímavější kousky. Zajímavostí je, že některá auta, která stát majitele sebere, mohou sloužit třeba u policie. O takový přepis se pak stará Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek