zelena-karta

Již před necelým půlrokem vydalo Ministerstvo financí závazné stanovisko, které potvrdilo, že při silniční kontrole není třeba listinná zelená karta. Řidič může místo papíru předložit zelenou kartu na obrazovce mobilního telefonu. Užitečné stanovisko zatím není dostatečně známé, přitom dokáže ušetřit až 3 tisíce na pokutě.

Zákonná povinnost a pokuta

Podle zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla „při provozu vozidla na pozemní komunikaci je jeho řidič povinen mít u sebe zelenou kartu nebo doklad o hraničním pojištění a na požádání jej předložit příslušníku Policie České republiky“. Pokud řidič není schopen zelenou kartu při silniční kontrole předložit, hrozí mu bloková pokuta na místě ve výši až 1 500 korun nebo až 3 000 korun ve správním řízení.

Přečtěte si také:  Porsche si chce své budoucí elektromobily stavět ve své továrně. Volkswagenu za to zaplatí obří pokutu

Do podobné situace se dostal i řidič, který byl v listopadu roku 2019 zastaven silniční kontrolou. Vytištěnou zelenou kartu u sebe neměl, ale hlídce předložil mobilní telefon s elektronickou zelenou kartou. Policie tento doklad nechtěla uznat a řidiči uložil příslušný městský úřad pokutu. Řidič se s tímto rozhodnutím nesmířil a po sérii odvolání skončil celý případ až na Ministerstvu financí ČR.

Klíčové rozhodnutí ministerstva

Prvního července tohoto roku vydalo ministerstvo závazné rozhodnutí. Konstatovalo, že zákon nijak nestanovuje formu, v jaké má být zelená karta předložena. Ve svém právním názoru přímo napsalo, že „povinnost předložit zelenou kartu podle § 17 odst. 1 zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla splněna i tehdy, jestliže řidič předloží zelenou kartu v elektronické podobě na displeji mobilního telefonu“.

Dotknete-li se ve Velké Británii při stání na semaforech telefonu, dostanete vysokou pokutu a 6 bodů

Důležité je zdůraznit, že stanovisko se týká pouze území České republiky. Na území jiných států platí odlišné zákony a při cestě do zahraničí je vždy nutné mít s sebou papírovou zelenou kartu.

Optimální řešení? Karta v mobilní aplikaci

Zelená karta v e-mailu je samozřejmostí, dostane ji každý klient při sjednání povinného ručení, který s pojišťovnou komunikuje elektronicky. Pozor ale na dodatek ke stanovisku MFČR: stejně jako u papírové, je řidič povinen předložit elektronickou kartu bez zbytečného prodlení.

Přečtěte si také:  Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění

„Nejrychlejší a nejjednodušší řešení nabízí v současnosti Pillow mobilní aplikace,“ popisuje Martin Podávka, spoluzakladatel Pillow pojišťovny. A dodává: „Na pár kliknutí se zobrazí vždy aktuální zelená karta, kterou lze libovolně zvětšit. A co je důležité: nezapomněli jsme ani na část s argumenty pro dopravní policii, pokud by rozhodnutí MFČR ještě neznali.“ Součástí aplikace je totiž i popis závazného stanoviska Ministerstva financí, které lze ihned ukázat těm policistům, kteří o správném výkladu zákona ještě neslyšeli.

7 komentáře

 1. Chtějí vše digitálně,tak nevozme nic!
  Vše mají na ev.obyvatel a vozidel!
  Do detailu náš život má Google…!😁

 2. Ono by docela stačilo, kdyby informace o pojištění vozidla byla vidět přes evidenci vozidel. Když bude policista chtít prověřit vozidlo, proč by se zároveň nemohl dovědět i to, jestli má vozidlo platné pojištění? A šlo by to i bez papírů.

 3. Pillow má svojí aplikaci, pokud si u nich uděláš pojištění. Jinak bych doporučil aplikaci Carolina, do které si můžeš dokumenty taky nahrát

  • Hmm, nejlepsi by bylo ji nemuset predkladat. Aby si ji policista naccetl ze systemu jako jine informace. Ae to by se pak nedaly psat takovedle reklamni clanky

   • Naprosto s Vámi souhlasím, v dnešní době už pomalu vědí jakou máte velikost bot a budou prudit, že u sebe nemáte nějaký cár papíru.
    A to jestli jste pojištěn, zjistí za 20 vteřin.

Přidat komentář