ford-mobil-telefon
Foto: Ford

Manipulovat se záznamovým zařízením, což je i mobilní telefon, je zakázáno takřka ve všech vyspělých zemích světa. Zpravidla se ale mluví o manipulaci za jízdy. Ve Velké Británii ale od ledna začne platit zákon, kdy půjde o manipulaci kdykoliv, kdy sedíte za volantem, teda i při čekání na drive-in ve fast foodu nebo na semaforech.

Velká Británie před časem schválila zákon, kvůli kterému musela upravit i jiný zákon. Od 1. ledna 2022 bude zakázáno listovat v seznamu skladeb, posílat zprávy, hrát hry, fotografovat a natáčet video při jízdě a podobně. A ta úprava? Ta se týká staršího zákona, v němž muselo explicitně přibýt to, že „řízení motorového vozidla“ není jen samotná jízda, kdy se auto pohybuje, ale i chvíle, kdy auto stojí, jen čeká, než bude moci dále popojet – typicky například v koloně, na semaforech anebo třeba v drive-inu ve fast foodu.

Přečtěte si také:  Za prvního půl roku Praha rozdala pokuty za 54 milionů korun a vydala 75 000 registračních značek

Britové naštěstí pamatují na navigaci, ale pokud se bude chtít řidič nechat navigovat, bude muset mít přístroj někde upevněný. Nebude jej smět držet v ruce.

Jedinou výjimkou, kdy je možné vzít telefon do ruky, je ve chvíli, kdy byste třeba právě v drive-inu měli zaplatit jídlo, anebo na dálnici mýto.

Pokud by řidič i přesto „za jízdy“ do ruky telefon byť jen chytil a viděl ho u toho policista, může dostat pokutu až 200 liber, což je v přepočtu něco málo přes šest tisíc korun. To ale není ten nejzásadnější postih, tím je totiž připsání bodů do karty řidiče. Maximum je stejné jako u nás, tedy 12.

Přečtěte si také:  Modrý maják stojí pár korun, stejně, jako pokuta za jízdu s ním. Policie za to ale může zabavit techničák

Ve chvíli, kdy řidič nasbírá 12 trestných bodů, přijde až o tři roky o řidičák. Manipulace s telefonem je navíc braná jako velmi vážný přestupek, za nějž hrozí 6 bodů. Body se navíc odečítají až po 4 až 11 letech, podle toho, za jak vážný přestupek byly uděleny. U nás se odečítají vždy 4 body za 365 od posledního spáchaného dopravního přestupku.

Přidat komentář