ford-mobil-telefon

Dotknete-li se ve Velké Británii při stání na semaforech telefonu, dostanete vysokou pokutu a 6 bodů

Autor: Pavel Srp - Zdroj: BBC -  1. 12. 2021


Manipulovat se záznamovým zařízením, což je i mobilní telefon, je zakázáno takřka ve všech vyspělých zemích světa. Zpravidla se ale mluví o manipulaci za jízdy. Ve Velké Británii ale od ledna začne platit zákon, kdy půjde o manipulaci kdykoliv, kdy sedíte za volantem, teda i při čekání na drive-in ve fast foodu nebo na semaforech.

Velká Británie před časem schválila zákon, kvůli kterému musela upravit i jiný zákon. Od 1. ledna 2022 bude zakázáno listovat v seznamu skladeb, posílat zprávy, hrát hry, fotografovat a natáčet video při jízdě a podobně. A ta úprava? Ta se týká staršího zákona, v němž muselo explicitně přibýt to, že „řízení motorového vozidla“ není jen samotná jízda, kdy se auto pohybuje, ale i chvíle, kdy auto stojí, jen čeká, než bude moci dále popojet – typicky například v koloně, na semaforech anebo třeba v drive-inu ve fast foodu.

Přečtěte si také:  Celníci zastavili auto bez zaplacené dálniční známky a zatížené dluhem z pokut. Řidič sice za nic nemohl, ale málem do cíle nedojel

Britové naštěstí pamatují na navigaci, ale pokud se bude chtít řidič nechat navigovat, bude muset mít přístroj někde upevněný. Nebude jej smět držet v ruce.

Jedinou výjimkou, kdy je možné vzít telefon do ruky, je ve chvíli, kdy byste třeba právě v drive-inu měli zaplatit jídlo, anebo na dálnici mýto.

Pokud by řidič i přesto „za jízdy“ do ruky telefon byť jen chytil a viděl ho u toho policista, může dostat pokutu až 200 liber, což je v přepočtu něco málo přes šest tisíc korun. To ale není ten nejzásadnější postih, tím je totiž připsání bodů do karty řidiče. Maximum je stejné jako u nás, tedy 12.

Přečtěte si také:  Policisté si posvítili na tuningový sraz. Rozdali pokuty za několik desítek tisíc korun

Ve chvíli, kdy řidič nasbírá 12 trestných bodů, přijde až o tři roky o řidičák. Manipulace s telefonem je navíc braná jako velmi vážný přestupek, za nějž hrozí 6 bodů. Body se navíc odečítají až po 4 až 11 letech, podle toho, za jak vážný přestupek byly uděleny. U nás se odečítají vždy 4 body za 365 od posledního spáchaného dopravního přestupku.

Štítky: , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *