Zajímavosti z automobilového světa královny Alžběty II. Víte, proč nejezdí připoutaná?

Autor: Anina Russová - 22. 1. 2020


O britské královské rodině se v současné době mluví hlavně díky princi Harrymu a jeho ženě Meghan. A to v souvislosti s tím, že Meghan je prý první, která políbila prince a udělala z něj žábu. :) To ale dnes opravdu řešit nebudeme. Budeme se věnovat babičce Harryho, britské královně Alžbětě II., která letos v dubnu oslaví už 93. narozeniny.

Kromě toho, že je nejdéle sloužící panovnicí v Británii, má tahle stylová „babča“ také velkou vášeň pro auta a pro řízení. Už za války byla automechaničkou a říká se, že ještě dnes zvládá svým podřízeným přesně popsat problémy, jaké mají její auta. Do jejich oprav se ale už nežene. Její automobilová sbírka má odhadovanou hodnotu asi 10 milionů liber, tedy bezmála 30 milionů korun a čítá Jaguary, vozy Rolls-Royce, Bentley nebo Land Rover a Range Rover.

Královská svatba díky jedinečnému Jaguaru zaujala i automobilové nadšence

Mimochodem, říká se, že jejím nejoblíbenějším autem je Land Rover Discovery. Královna, stejně, jako její manžel a nejbližší rodina, nemusí vlastnit řidičský průkaz a nevztahují se na ní ani pravidla silničního provozu. Prakticky si v autě může dělat vše, co uzná za vhodné. Ona je zákon. Faktem ale je, že Alžběta řidičský průkaz vlastní a to od svých 19 let. Dostala jej ale automaticky po zkušenostech, které nasbírala právě za války. V žádné autoškole nikdy nebyla. Navíc se traduje, že řídit učila jak své děti, tak všechna svá vnoučata.

V současné době už ji na běžných silnicích Londýna nepotkáte. Už se na ní trochu podepsal věk, musí nosit naslouchadlo, ale to neznamená, že by se svého milovaného řízení snad chtěla vzdát. Nejčastěji ale jezdí po svých soukromých pozemcích v okolí svých sídel, například kolem Sandringham House nebo Balmoralu.

Talismany na kapotách

Britská královna miluje psy a talismany. Není se tak co divit, že tyto dvě lásky spojila dohromady. Ale podíváme se hlavně na ty talismany. Když si najdete fotografie aut královny, můžete si všimnout, že všechna mají na kapotě nějakou sošku. Něco podobného, jako má Rolls-Royce. Ovšem královna sošky vozí klidně uprostřed kapoty a navíc pevně přidělané nejspíš šrouby. Všechny ty sošky má od britské slévárny Louis LeJeune, která je pro ni vyrábí. A máme dobrou zprávu, koupit si je můžete i vy. Jen pozor na to přidělávání na kapotu.

The Grand Tour možná po třetí sérii skončí

Jde o to, že taková ozdoba je v Británii v takzvané šedé zóně zákonů. Není zakázaná, ale ani výslovně povolená. Je hlavně nebezpečná při případné srážce s chodcem, proto má dnes Rolls-Royce svou sošku upravenou tak, aby se v případě nehody okamžitě schovala do masky. Talismany, jaké vozí královna, se opravdu nikam neschovají a záleží prý na konkrétním policistovi, který by takovou ozdobu auta řešil. Někteří ji pochopí, jiní ne a je z toho pokuta ve výši několika desítek liber. To pro královnu samozřejmě neplatí. Nejnovější talisman má podobu labradora držícího v tlamě uloveného bažanta.

Pásy zapovězeny

Před časem médii proběhla zpráva o tom, že manžel královny, 98letý princ Philip, vážně havaroval. Byl zraněn a to hlavně proto, že nepoužil bezpečnostní pás. Na základě této nehody vévoda z Edinburghu nakonec svůj řidičák odevzdal, tedy, vzdal se auta a řízení. Zajímavé ale je, že celá královská rodina bezpečnostní pásy ani používat nemusí. Dokonce je v některých autech ani nemá. Jde o to, že v případě nebezpečí musejí být královští členové schopni co nejrychleji opustit auto. A pásy by je mohly zpomalit. Královna také nemusí dodržovat rychlostní limity, ale vzhledem k tomu, že je velkou milovnicí nařízení a pravidel, nejspíš je stejně nikdy neporušila.

https://www.instagram.com/p/BtJG1M4FkGZ/?utm_source=ig_embed

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru