Kia_e-Soul-dobijeni-elektromobil

Za parkování se spalovacím autem na místě pro elektromobily hrozí pokuta. Totéž ale platí pro elektromobilisty, kteří zrovna nedobíjí

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policejní prezidium - Foto: Kia - 15. 7. 2021


S neustále rostoucím počtem elektromobilů na silnicích, roste pomalu ale jistě také počet dobíjecích stanic a míst vyhrazených právě pro elektrická auta. Řidiči vozidel se spalovacími motory by ale měli vědět, že na takových místech se svým autem nemají co dělat. A elektromobilisté by zase měli vědět, že pokud zrovna nedobíjí, měli by místa u dobíjecích stanic přenechat těm, kteří dobíjet potřebují. Podle policie je i takové zabírání místa pro nabíjení možné trestat.

Nejprve si pojďme vysvětlit, jak je to s tím zastavením či stáním řidičů aut se spalovacím motorem na místě vyhrazeném pro elektromobily. V současné době jsou dobíjecí stanice pro elektromobily v Česku označeny dopravní značkou IP 12 „Vyhrazené parkoviště“ a doplněny symbolem č. 406 „Dobíjecí stanice elektromobilů“. To znamená, že parkování na takových místech je řešeno Zákonem o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně paragrafem 27, který říká, že řidič nesmí zastavit a stát na: „vyhrazeném parkovišti, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno; to neplatí, jde-li o zastavení a stání, které nepřekročí dobu tří minut a které neohrozí ani neomezí ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, popřípadě neomezí řidiče vozidel, pro něž je parkoviště vyhrazeno.“

Zjednodušeně řečeno zákon říká, že ten, kdo nemá auto odpovídající označení tohoto vyhrazeného místa, na něm nemá co dělat. Pokud nějaký elektromobilista, který potřebuje dobíjet a je blokován autem se spalovacím motorem, zavolá policii, může být auto na náklady jeho provozovatele odtaženo. Krom toho ale řidič dostane také pokutu, protože jde o dopravní přestupek. Za ten je možné policistou na místě uložit pokutu do 2000 Kč, ve správním řízení úřadem pak do 2500 Kč.

Elektromobilita má své tvrdé odpůrce. Ničí dobíjecí stanice i nabíjená auta

Problém mohou mít i elektromobilisté

Především u nákupních center bývá občas u dobíjecích stanic k vidění situace, kdy je u stojanu auto, které je sice napojené, ale už nedobíjí. Majitel může chodit po nákupech a myslet si, že se přeci nic neděje. To se ovšem mýlí. Zbytečně zabírat dobíjecí místo, když už je nabito, je v prvé řadě neslušné a nekolegiální k ostatním. Pokud je ovšem místo u stojanu označeno jako místo určené pro dobíjení elektromobilů (dopravní značkou IJ7 „Čerpací stanice“ se symbolem č. 406 „Dobíjecí stanice elektromobilů“), mohou mít problém i ti elektromobilisté, kteří u stojanů parkují, byť s kabelem umístěným do auta, ale nenabíjí!

„Dle názoru Policejního prezidia je možné na vyhrazeném parkovišti pro dobíjení parkovat pouze pokud je vozidlo dobíjeno, neboli pokud je plněn účel, pro který bylo parkoviště vyhrazeno,“ vysvětlila nám vrchní komisařka Policejního prezidia Hana Rubášová. I v tomto případě také parkování může skončit výše popsanou pokutou.

Je v tom zmatek

Většina států EU má jasně daná a hlavně jednotná pravidla, jak místa pro elektromobily, ať už jen parkování nebo i dobíjení, označovat. Ovšem v Česku je v tom poněkud zmatek, který je ale dle informací z Policejního prezidia konečně v řešení.

Hana Rubášová nám totiž řekla: „V současné době není v České republice sjednocený způsob značení míst pro dobíjení elektromobilů. Proto  probíhají jednání o nastavení jednotného označování dobíjecích stanic elektromobilů mezi Ředitelstvím služby dopravní policie Policejního prezídia České republiky a Ministerstvem dopravy České republiky. Výsledkem těchto jednání bude jednotné označování těchto míst, včetně podmínek pro užívání těchto míst. Současně bude snaha o legislativní úpravu tak, aby byl odpovídající postih za neoprávněné stání na místě dobíjecí stanice elektromobilů jak pro řidiče vozidel se spalovacím motorem, tak pro řidiče elektromobilů.“

Štítky: , , , , , ,

3 názory na “Za parkování se spalovacím autem na místě pro elektromobily hrozí pokuta. Totéž ale platí pro elektromobilisty, kteří zrovna nedobíjí”

  1. Karel Květen

    Pokud bude na čerpačce plno, tak prostě zastavím na elektru. Chytil mne průjem, to, že bych se pos.al je horší důsledek než to, že elektrikář nemůže chvíli dobíjet. §28 krajní nouze.

    1. Majitel elektroauta

      Na to, aby ses posral, nepotřebuješ parkovat na místě pro elektromobily. Klidně zastav na invalidech, hrdino a tam se poser. A hlavně se neposer závistí, že na elektromobil nemáš.

  2. Nejsem jinak než pro. Ikdyz jsem to takhle řešil několikrát voláním policie a následným odtahem i potyčkou s Dieselheadem když mu automobil. Ale jen tak dál. Ať se můžu dál smát do očí takovým zoufalcům kteří mají kolem 20 míst ale zastaví na Elektro. (jakože to byli 3 minuty)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru