Jakkoliv to s dieselovými motory vypadá velmi špatně, vedení koncernu Volkswagen má zcela opačný názor. Jako by snad ani nevidělo, co se kolem nás všech posledních několik dlouhých měsíců děje.

Diesely jsou už od startu kauzy dieselgate, kterou má na svědomí právě Volkswagen, na černé listině nejen u zákazníků, úřadů, ale také už i u většiny automobilek. Ty na tyto dieselové lapálie zareagovaly ve velkém tak, že například do malých modelů tyto agregáty už vůbec nemontují. Zákazníci reagují nízkou poptávkou po dieselech a nejostřeji postupují úřady napříč celou Evropou. Ty nejen, že některé dotčené automobilky vyšetřují z podvodů při měření emisí, ale diesely postupně doslova vyhánějí z měst a obcí. Nedávno o zákazu vjezdu starších dieselů do měst rozhodl německý soud, ale k podobným krokům se chystá třeba také Paříž nebo Madrid. Navíc se napříč celým světem, nejen tím automobilovým mluví o alternativních pohonech a čistotě životního prostředí.

To vše ale přehlíží vedení koncernu Volkswagen, které se v rámci jedné z tiskových konferencí na ženevském autosalonu svěřilo pro Automotive News s tím, že podle nich je diesel jen na chvilku utlumen, a že až se uklidní hysterie kolem emisí a dieselgate, zákazníci si k němu cestu znovu najdou. Prý se tak stane hlavně pro to, že ti, kteří s dieselovými auty až doposud jezdili a vyměnili je právě z důvodů problémů s emisemi, si uvědomí, že diesel byl tak uživatelsky příjemným konceptem, že se k němu budou chtít vrátit. Samozřejmě ale půjde o čistější, ale zároveň mnohem dražší formu dieselového pohonu. Tu “původní” VW vzkřísí už jen těžko.

I Volkswagen si uvědomuje rostoucí oblíbenost elektromobility, ale zatím v ní nevidí reálnou budoucnost. Pro ty, kteří mají velké nájezdy, je – i vzhledem k žalostně zoufalé situaci s dobíjecími stanicemi – jakákoliv elektromobilita prakticky k ničemu. A právě v těchto zákaznících vidí vedení Volkswagenu nové zákazníky pro diesel. Těžko

říct, jestli mají pravdu a za pár měsíců či let bude diesel znovu v oblibě a nebo ne. My bychom si na to ale nevsadili.