2019-skvosty-s-vuni-benzinu-plzen-depo2015- (1)

V Plzni se koná výstava ‚Skvosty s vůní benzínu‘. Ukazuje unikátní supersporty i veterány [fotogalerie]

Autor: Pavel Srp -   18. 7. 2019


Již od pátku do neděle 19. ̶ 21. 7. 2019 se v plzeňském DEPO2015 zabydlí unikátní přehlídka historických i současných vozů s názvem „Skvosty s vůní benzínu“. Letos se pod tématem „Velké cesty“ kromě legendárních značek a sběratelských kousků objeví i zajímavé automobilové osobnosti. Mezi vystavenými vozy pak návštěvníci uvidí opravdové skvosty, z nichž některé nebyly ještě jinde vystaveny či jsou v ČR unikátem: prototyp LaFerrari, jediný Maserati MC 12 u nás anebo vozidlo afrického diktátora Imperial Le Baron.

Doprovodný program na cestovatelské scéně zahájí v pátek jeden z nejznámějších českých dobrodruhů současnosti Dan Přibáň, a to hned dvojím povídáním z cest a autogramiádou. V sobotu budou moci návštěvníci potkat dva mladé cestovatele a rodáky ze západočeských Plas Lukáše Sochu a Tomáše Vaňourka, kteří vloni absolvovali expedici nazvanou „Zikmund 100“. Při ní se vypravili po stopách Hanzelky a Zikmunda, za necelých deset měsíců zdolali 130.000 km, navštívili 32 zemí a zmapovali, jak se změnila místa, která slavná dvojice dokumentovala šedesát let před nimi. Výstava vybraných fotografií spolu s původními snímky bude k vidění po celou dobu akce. Zároveň se bude v sále Klempírny promítat krátký střihový film s dosud nezveřejněnými záběry z autentických cest Hanzelky a Zikmunda.

Dalším sobotním hostem je dobrodruh Tomáš Vejmola (známý jako blogger „Tomík na cestách“), který si v Bangkoku pořídil oblíbený taxikářský tuk-tuk a z Thajska se v něm za rok a den vrátil domů do Hranic na Moravě. Díky němu se návštěvníci povozí v Česku zřejmě jediném exemplář tohoto exotického vozítka.

V neděli se v „Dakar zóně“ představí úspěšný kamionový závodník Martin Macík Jr. a motorkář Jan Brabec. Macík vloni ve svých 28 letech dojel na 5. místě Dakarské rallye. Dakar bivak se závodním kamionem i motorkou a speciálně upravený doprovodný kamion i osobní automobil budou k vidění po celé tři dny akce.

Letošní novinkou jsou prezentace automobilových klubů, a to republikových i regionálních. V pátek se představí Rolls-Royce & Bentley Club ČR a Automotoklub Trabant Plzeň; v sobotu Jaguar klub spolu s VCC Domažlice a Corvette Clubem, v neděli Historic Club PAMK Klatovy.

Skvosty vzdají hold také plzeňskému podniku Metalex, zabývajícímu se převážně sportovními a závodními automobily a motocykly, který slaví 50. výročí založení. Zajímavá bude i retro expozice z dob socialismu s reprezentativními vozidly východního bloku.

Kdo se chce stát na skok celebritou, dostane možnost – každou hodinu se vylosuje výherce, který si vychutná posezení v luxusní limuzíně Lincoln TOP luxus 2019. Další zážitkové jízdy si můžou zájemci zakoupit, a to v BMW 326 cabrio z roku 1938, nebo v BMW Z3 roadster z roku 1997, známém z bondovky Zlaté oko/GoldenEye. Na mladší závodníky čekají šlapací motokáry a ti nejlepší se v sobotu odpoledne utkají v závodu o novou šlapací káru.

Přečtěte si také:  Ferrari 208 Turbo poháněl osmiválcový dvoulitr. Důvodem byly vysoké daňové poplatky za registraci

Skvosty s vůní benzínu se každoročně pojí také s uměním. Již tradičně zde své sochy umístí umělec Michal Gabriel – letos v podobě pěti obrovských žraloků. V Bistro&Café DEPO2015 bude zahájena výstava obrazů plzeňské malířky Doris Tesárkové Oplové, která vytvoří pro tuto příležitost zcela novou tématickou sérii obrazů. Po celé tři dny akci provází také hudební program, street food občerstvení a další zábava pro celou rodinu.

Vstupenky na místě stojí 250 Kč pro dospělé, 200 Kč zlevněné a 600 Kč rodinné vstupné. Nárok na slevu mají ve všech případech studenti, senioři a děti nad 130 cm. Menší děti a osoby s průkazkou ZTP a ZTP/P s doprovodem mohou na akci zdarma. Otevírací doba je v pátek 14°° – 20°°, v sobotu 10°° – 20°° a v neděli 10°° – 17°°.

Výběr z vystavených skvostů:

 • Ferrari F150 (La Ferrari) Proto MP2 – prototyp, který dosud nebyl nikde k vidění
 • Ferrari 599 GTB 60F1 Ferrari 150° Italia – vyrobeno pouze 40 kusů na světě
 • Maserati MC 12, jichž bylo vyrobeno pouhých 50 a z nich pouze jediný jezdí v Česku
 • supersporty Lamborghini Huracán, Lamborghini Aventador, Lamborgini Urus
 • Imperial Le Baron – původním majitelem byl gabonský diktátor Omar Bongo, který s ním navštívil všechny francouzské prezidenty od roku 1968
 • Porsche 911 Carrera 2 Cabrio – jedno z posledních 315 vyrobených vozů cabrio v roce 1994, kdy byla definitivně ukončena výroba
 • luxusní britský motocykl Brough Superior SS 100 TITANIUM – „Rolls-Royce“ mezi motorkami
 • Bentley Mulsanne Speed, Bentley Continental GT Convertible
 • McLaren 570S Coupe z kolekce Sports Series
 • elektrický Jaguar I-Pace – vyhrál Světové i Evropské auto roku 2019
 • Tatra 87, slavný československý automobil reprezentující předválečný vrchol nabídky aerodynamických designových modelů.

Doprovodný program:

 • Povídání s Danem Přibáněm: pátek – 15:30 a 18:00, autogramiáda v 16:30.
 • Cestovatelé Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha (Expedice Zikmund 100): sobota 13:00 a 17:30, autogramiáda ve 14:00.
 • Tomík na cestách – v tuktuku z Bangkoku až domů: sobota – 15:00, autogramiáda v 16:00. V tuktuku se budete moci projet každý den!
 • O Dakaru, autech, motorkách a Karlovi: neděle – 11:00 a 14:30. Autogramiáda Martina Macíka Jr. v 15:30.
 • BESIP TEAM: sobota – simulátor nárazu, řízení automobilu či motorky „pod vlivem“ se speciálními brýlemi.
 • Projížďky po Plzni historickým autobusem: délka jízdy cca 20 min, odjezdy každé 2h

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *