hyundai_i30_N-vyfuky-emise

Snad každý úpravce nabízí různé formy přemapování řídící jednotky, což vede k vyššímu výkonu. Jde o poměrně snadný úkon, což ale znamená, že jej provádí kde kdo. A to jak u nás, kde vám auto „nachipují“ za pár korun na každém rohu, o kvalitě pak samozřejmě nemůže být řeč, tak i ve světě. V Kalifornii ale tamním úřadům s takto upravenými auty došla trpělivost. Rozhodly se, že takto upravená auta prostě na silnicích nemají co dělat.

Dobrou zprávou je, že tamním úřadům vadí právě ty nekvalitní a nehomologované úpravy řídících jednotek. Profesionálních firem, které mohou na svou práci poskytnout všechny potřebné certifikáty, se zákazy nebudou týkat. Takové firmy musí mít povolení ke své práci od kalifornského úřadu California Air Resources Board, který nejprve ověří, že případný chiptuning nijak nezvýší emise auta.

Evropská unie rozhodla. Od roku 2035 nekoupíme žádné auto se spalovacím motorem

Jsou to totiž právě emise, o co tu běží. Kalifornie je jedním z amerických států, který má v plánu drasticky snížit emise v ovzduší a jeden ze států, kde elektromobilita jen kvete. Pokud úřady odhalí vůz, který má nachipovanou řídící jednotku a produkuje tedy jiné emise než má, bude mít majitel možnost vše vrátit do původního stavu. Pokud to nepůjde, auto nebude moci do provozu. Ti, kteří koupí auto a až následně při kontrole zjistí, že má tento problém, budou moci podat proti případnému trestu odvolání. S největší pravděpodobností ale budou muset dokázat, že vůz takto upravený už opravdu koupili.

Možná se vám zdá, že jde o zprávu z daleké Kalifornie, která se nás v Evropě nijak výrazně netýká, ale opak snadno může být pravdou. Vzhledem k aktuálnímu masivnímu postupu EU proti vozidlům se spalovacími motory je dost možné, že se něčeho obdobného dočkáme i zde.  

1 komentář

  1. To je docela směšné…celá amerika jede na obsahově velká auta a tady po těch letech řeší emise vůči čipování ? Nemají nějakou dohodu s tou starou rachotinou Markelovou z Německa ? Tam jsou také tupci jak vrata ! Připadá mi, že ta debilita postupuje čím dál tím víc rychleji……….

Přidat komentář