Skoda_FABIA_COMBI_SCOUT-1

V dubnu bylo v nabídce méně ojetin, ale zároveň klesla i jejich cena

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: AURES Holdings - Foto: Škoda - 6. 5. 2023


Čtvrtý letošní měsíc poklesla nabídka ojetin na českém trhu o 13,3 %. V absolutních číslech z trhu zmizelo necelých 15 000 ojetých vozů. Dubnová nabídka tak čítala 97 386 aut, což je přibližně na stejné úrovni jako v loňském roce.

I přes aktuální pokles počtu vozů na trhu se v letošním dubnu snížila střední hodnota ceny nabízených ojetin na 195 tisíc korun. Na této úrovni byla naposledy v listopadu loňského roku. Od prosince se pak držela na úrovni 200 tisíc korun. Mírně se zvýšila i střední hodnota stáří nabízených ojetin, a to z 10,3 roku na dubnových 10,6. Vyplývá to z analýzy trhu, kterou pravidelně provádí společnost AURES Holdings.

Přečtěte si také:  Trh s ojetými vozy se začíná oživovat, doba inzerce vozu se ale prodloužila

„Pokles počtu nabízených ojetých aut na tuzemském trhu je zcela jistě výsledkem enormního zájmu o ojetiny ze strany zákazníků, který je patrný již od začátku roku. V našich autocentrech jsme od ledna do dubna měli každý měsíc nejvyšší prodeje v daném měsíci za naši více než třicetiletou historii,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna v České republice a dodává: „Prodávající se pochopitelně snaží takto vysokého zájmu využít a jsou tak ochotni i mírně zlevnit, aby zákazníky v jejich nákupním apetitu ještě podpořili. To je i důvod mírného poklesu cenového mediánu.“

ojetiny-duben-2023

„I když jsme v dubnu zaznamenali mírný nárůst mediánu stáří, nijak se to nevymyká situaci v loňském roce, kdy mezi jednotlivými měsíci byly podobné výkyvy běžné. Pokud se podíváme na podíly aut podle roku výroby, pak je na trhu nejvíce aut s rokem výroby 2018, kterých je téměř 7 %,“ komentuje Vaněček. Nejčastěji nabízenou značkou byla v dubnu tuzemská Škoda s 23 773 nabízenými vozy, následoval Volkswagen (13 557 aut) a Ford (7 049 aut). Vzhledem k celkovému poklesu nabídky ubylo i vozů s hybridním pohonem (o 273 méně než v březnu, meziročně o 297 více) a také čistých elektromobilů (o 25 méně než v březnu, meziročně o 369 více).

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *