Noc z neděle na pondělí byla na českých silnicích a dálnicích velmi smutná. Policie musela řešit minimálně dvě jízdy v protisměru, kdy jedna skončila tragicky, a vycházku cizince po silnici, která skončila stejně.
První nehoda se stala už v neděli po 21. hodině, kdy si cizinec z Velké Británie spletl jízdní směry a na dálnici najel sjezdem do protisměru. Bohužel si toho hned nevšiml a po pár kilometrech jízdy došlo k nehodě s dodávkou, kterou také řídil cizí státní příslušník. Toho po nárazu z auta dostali svědci nehody a následně musel být do nemocnice transportován vrtulníkem. Řidiči Škody Fabia už bohužel nebylo pomoci. Místo nehody ale po příjezdu policistů a hasičů vypadalo jako po boji, protože krátce po prvním střetu zde havarovalo dalších několik aut, jejichž řidiči už před nehodou nestihli včas dobrzdit. Naštěstí šlo v tomto případě nakonec jen o plechy a nikomu dalšímu se nic nestalo.
Druhou jízdu v protisměru zaznamenali policisté na dálnici D8 mezi Prahou a Roudnicí nad Labem. Na svědomí ji má zmatený 72letý senior, kvůli němuž boural jiný řidič, jenž se mu snažil vyhnout. I v tomto případě šlo naštěstí jen o plechy, nikdo nebyl zraněn. Důchodce ale u nehody nezastavil, nýbrž ve své nebezpečné jízdě dál pokračoval, přejel celkem čtyři dálniční sjezdy. Policisté urychleně zavřeli dálnici, aby jej mohli zastavit.
Výsledek dechové zkoušky měl senior negativní, ale v rámci policejního šetření se zjišťuje, jestli měl důchodce platné potvrzení o zdravotní způsobilosti. Podle zpráv Českého rozhlasu tomu tak nebylo. Důchodci hrozí za obecné ohrožení až pět let za mřížemi.
Další tragickou událostí, kterou policisté museli řešit, byl výlet cizince po krajnici a to před Přeloučí, ve směru od Pardubic. Do cíle cesty nakonec bohužel nedošel. Této smutné události předcházely telefonáty na linku 158, kdy řidiči oznamovali pohyb člověka ve vozovce. Ačkoliv policisté reagovali rychle a na místo vyslali hlídku, pro cizince bylo pozdě. Poslední telefonát byl od řidiče Škody Felicia, který chodce oblečeného do tmavého oblečení srazil. Řidič nebyl pod vlivem alkoholu ani drog, prostě ho jen neměl šanci vidět. Jak velká rána to byla, dokazuje i fotografie policistů přímo z místa. Felicie má hodně poničenou přední část.
Markéta Janovská, tisková mluvčí policie Pardubického kraje k tomu dodala: „Vzhledem k tomu, že dny jsou krátké, večery dlouhé a tma je poměrně brzy, opětovně apelujeme na chodce, aby používali oblečení z reflexních materiálů či s retroreflexními doplňky a to bez ohledu na osvětlenou či neosvětlenou komunikaci. Na to, jak se zachovat v případě, kdy potkáte uprostřed silnice chodce nebo například ležícího cyklistu, žádný univerzální návod není. Vždy musíme individuálně posoudit místo, stupeň nebezpečí pro sebe samotné nebo ostatní účastníky silničního provozu. Je rozdíl, zda se osoba pohybuje na dálnici, silnici první třídy nebo na místní komunikaci v malé obci. Pokud to povaha silničního provozu dovolí, můžeme zastavit, rozsvítit výstražná světla, vzít si na sebe reflexní vestu, za vozidlo umístit výstražný trojúhelník a osobu svést ze silnice.
Jak jsme ale říkali, že potřeba vzít v úvahu primárně svojí bezpečnost a bezpečnost dalších účastníků provozu. Někdy je nejlepším řešením, kontaktovat okamžitě policisty na lince 158.“
Vlevo se nejezdí jen v Anglii. Jak se na „velký“ rozdíl připravit?