Tak, jak byl loňský rok plodný na nové modely, byl stejně plodný i na nezbytné nárazové testy Euro NCAP. Některým modelům se dařilo více, jiným méně, a některé, jako třeba Fiat Punto, v testech dostaly 0 bodů. Celkem náročným testováním v loňském roce prošlo neuvěřitelných 70 modelů, což je velký skok oproti 18 modelům v roce 2016.

Nyní se ale podíváme na ty modely, které si v testech vedly nejlépe ve svých kategoriích. Sama organizace Euro NCAP rozdělila ta nejúspěšnější auta loňského roku do šesti kategorií. Hned v začátku musíme zmínit německý Volkswagen, který opanoval rovnou tři z kategorií a s modely Arteon, T-Roc a Polo.

Mezi velkými SUV kralovalo Volvo XC60, které v ochraně dospělých cestujících dostalo 96% hodnocení, v ochraně dětí 87% hodnocení, v ochraně chodců 76% hodnocení a co se bezpečnostních asistentů týče, tam se Volvo dostalo na 95% hodnocení.

Mezi malými MPV podle Euro NCAP vynikl Opel Crossland, který při ochraně dospělých cestujících získal hodnocení 85 %, dětí 84 %, chodců 62 % a v kategorii bezpečnostních asistentů pak hodnocení 57 %.

Mezi malá rodinná auta, která si co do bezpečnosti zaslouží podle Euro NCAP zvláštní pochvalu pak patří Subaru XV a Subaru Impreza. XV získalo v oblasti ochrany dospělých cestujících 94 %, dětí 89 %, chodců 84 % a v rámci nabídky bezpečnostních asistentů obstálo na 68 %. Impreza pak v ochraně dospělých cestujících obstála na 94 %, dětí na 85 %, chodců na 82 % a v nabídce asistentů získala 68 %.

První z trojice úspěšných volkswagenů je v kategorii supermini nové Polo. Ten v testech obdržel za ochranu dospělých cestujících 96 %, dětí 85 %, chodců 76 % a v nabídce asistentů obstál na 59 %.

Druhým zástupcem VW je v kategorii malý offroad model T-Roc. Ten si vybojoval při ochran dospělých cestujících 96% hodnocení, dětí 87% hodnocení a chodců pak 79% hodnocení. V kategorii bezpečnostních asistentů to pak bylo hodnocení 71 %.

Nakonec tu máme třetího a posledního zástupce značky Volkswagen, konkrétně model Arteon. Ten opanoval kategorii luxusních vozů, a to díky zisku 96% hodnocení v ochranně dospělých cestujících, 85% při ochraně dětí, 85% při ochraně chodců a 82% v nabídce bezpečnostních asistentů.

Přečtěte si také:  Test plug-in hybridu Volkswagen Golf GTE (2021)