Takřka 70letý kamioňák předjížděl více než kilometr. Zvládl u toho ohrozit dalšího řidiče a dalších několik přestupků

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 14. 8. 2023


Jen před několika málo dny policisté řešili opravdu hodně zběsilého řidiče kamionu. Během jednoho předjížděcího manévru zvládl hned několik přestupků, a navíc ohrozit toho, koho předjížděl. Vše zachytila policejní kamera a kamioňák se až na rok může rozloučit s řidičákem.

Definici špatného a nebezpečného předjíždění zachytili policisté minulý týden na dálnici D1 ve směru na Brno. A nestačili se divit. S řadou přestupků začal 68letý řidič nákladního auta ve chvíli, kdy se pustil do předjíždění. Neměl totiž dostatečnou rychlost a omezil tak ostatní auta za ním. A to zákon zakazuje. K tomu všemu mu předjížděcí manévr zabral asi 1,2 kilometru. „V úseku, ve kterém předjížděl řidič následně porušil zákaz předjíždění a v jízdě pokračoval v pruhu, pro který byl moc široký. Na to v místě upozorňovalo dopravní značení. Při následném zařazení před předjížděné vozidlo, ohrozil jeho řidiče a současně nerespektoval přechodné vodorovné dopravní značení podélnou čáru souvislou,“ popsala krajská policejní tisková mluvčí Pavla Jiroušková.

Kamioňák na místě zaplatil kauci v nejvyšší možné výši, tedy 10 000 Kč. Další potrestání je pak na správním úřadu, kde mu hrozí ztráta řidičáku až na rok a pokuta až 10 000 Kč.

V diskuzi pod příspěvkem policie na facebooku se někteří komentující mylně domnívají, že celá situace je chybou toho, koho předjížděl. Ten měl totiž podle nich zpomalit. Není to ale pravda. Jediné, co ten, který je předjížděn nesmí, je zrychlit. Zákon nikde nemluví o tom, že předjíždění má za povinnost snížit rychlost. Jediné, o čem paragrafy mluví je: „Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.“ A to, že řidič udržuje stálou rychlost není bránění v předjíždění. A pamatujte: „Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel.“

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru