Umíte správně předjíždět? Hlavní jsou zpětná zrcátka, dobrý rozhled a nevystupující ego

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR - Foto: bezpecnecesty.cz - 1. 7. 2023


Předjíždění je standardní součásti motoristického života, ale pokud můžeme soudit, málokdo tento manévr umí. A asi se není co divit, nejde o něco, co by se nějak důkladně učilo v autoškolách. Proto je dobré si společně s policií připomenout základní pravidla, která jsou důležitá pro bezpečné, plynulé a správné předjíždění.

Kdy smíte a kdy nesmíte předjíždět?

Ačkoliv se to možná nezdá, předjíždění je obtížná manévr. Na některých silnicích, především na těch s protisměrným provozem, také velmi rizikový. „Překvapuje nás ale, jak moc řidičů se během předjíždění neumí chovat, tedy jak neumí správně používat znamení o změně směru jízdy, jak nesledují provoz a neznají základní principy a postupy, jak takový manévr správně a bezpečně zvládnout. A to platí nikoliv jen pro ty, kteří předjíždějí, ale i pro předjížděné,“ popsala před nedávnem policejní tisková mluvčí Michaela Nováková.

Připomeňme si, co říká zákon: „Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu. Odbočovací pruh je přídatný jízdní pruh určený pro odbočování (vyřazování) vozidel z průběžného jízdního pruhu.“

Z toho jasně vyplývá, že je možné objet zprava auto, které se chystá odbočovat vlevo a nechá dostatečný prostor pro druhé vozidlo u pravé strany. Zároveň není proti pravidlům předjíždět například kamion nebo pomalu jedoucí auto při připojování na dálnici v připojovacím pruhu. „Naopak je to zcela v pořádku, pokud se ten šnek před vámi „na hulváta“ sedmdesátkou hned zařadí do průběžného pruhu přímo před kamion a vy před sebou máte ještě celý několik set metrů dlouhý připojovací pruh, ve kterém můžete bezpečně akcelerovat a teprve pak se připojit,“ popsala Michaela Nováková.

Dálnice jsou jedno velké zúžení. Při jízdě v něm je potřeba dávat pozor hlavně na levý pruh a předjíždění

A dodala: „Před časem se sice policie vyjádřila v tom smyslu, že pokud řidič neustále jede v pravém pruhu, podjede zprava řidiče v levém pruhu a dál pokračuje v pruhu pravém, je to v pořádku (a v pořádku by to mělo být i podle zdravého rozumu a rozhodně by policie měla trestat toho hulváta vlevo a nikoli vás), ale podle striktního výkladu zákona se to zkrátka nesmí. Jak s tím naložíte, je na vás. Pamatujte ale na to, že posuzovat, jak kdo jede, smí jen policie, nikoli běžný řidič.“

Slušnost, ohleduplnost a zrcátka

Pamatujte, že řidič, který předjíždí, musí vždy používat blinkry a nikdy nesmí ohrozit nikoho kolem sebe. A platí to i při předjíždění cyklistů! Zjednodušeně řečeno to znamená, že než začnete předjíždět, pokaždé se napřed musíte podívat do zrcátka a ujistit se, že nikdo jiný už nepředjíždí. A to platí na dálnici i na běžné silnici.

Nezapomínejte na to, že jakmile někoho předjedete, tak pak nebrzděte. V extrémních případech jde o vybrzďování, ale moc slušné není ani předjetí, když o 50 metrů dál brzdíte a třeba odbočujete.

Slušný a ohleduplný ale musí být i ten, kdo je předjížděn! V prvé řadě nikdy nesmí úmyslně bránit předjetí tím, že by začal zrychlovat. „Za úmyslné bránění předjíždění zejména zrychlováním by se mělo střílet za úsvitu ranou do týla. Bohužel se jedná o jev častý, policií nesledovaný, a tedy i nestíhaný. Zvyšování rychlosti předjížděného prodlužuje celý předjížděcí manévr. Prostou lidskou slušností je navíc sundat nohu z plynu (anebo vypnout tempomat), pokud vás někdo začne předjíždět. Jestli to ranilo vaše ego a nelíbí se vám, že vás někdo předjíždí, prostě ho teď hlavně nechte předjet. A pak tedy jeďte rychleji, ale opravdu až po tom, co vás předjede,“ zdůraznila Michaela Nováková.

Připomněla také že nikomu nepřísluší nikoho jiného v provozu vychovávat a vnucovat mu svou vlastní představu o bezpečnosti a plynulosti. To smí jen policie schválenými pomůckami a metodami. Jestli tedy jedete tachometrovou stovkou na okresce, kde je devadesátka a někdo vás chce předjíždět, je to věc jeho a případně policie. Vy se musíte postarat jen o to, abyste ho neomezili, neohrozili, a hlavně mu nebránili v předjíždění.

Štítky: , , , ,

2 názory na “Umíte správně předjíždět? Hlavní jsou zpětná zrcátka, dobrý rozhled a nevystupující ego”

  1. Chybí tam základní věci. Předjížděného nesmíme ohrozit a ani omezit. Pokud se vmáčkneme do malé mezery před předjížděným, donutíme ho brzdit, dopouštíme se přestupku. On má před sebou bezpečnou vzdálenost a mi mu jí narušíme. My ho nesmíme ani omezit.

  2. Tak jsem doufal že tomu budete věnovat víc času a informací, takto se ti kteří to potřebují vědět nedověděli takřka nic.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru