Současná doba autům s dieselovými motory příliš nepřeje. Některá města jim zakazují vjezd a už se dokonce našly automobilky, které je postupně ze své nabídky vyřazují. Jsou totiž neekologická, drahá na výrobu a jejich vývoj už vlastně nemá kam jít. Jenomže takto to vypadá převážně v Evropě. Za vekou louží je situace úplně jiná.

Tam jsou stále v módě velká auta, která pod kapotou zpravidla mívají pořádné motory. A je jedno, jestli jde o naftové a nebo benzinové. Ford tam pro svůj pick-up představila nově naladěný osmiválec Power Stroke V8 o objemu 6,7 litru. Nabídne výkon 456 koní, ale hlavně monstrózní točivý moment 1 270 Nm. Prakticky se jedná o nejsilnější a nejvýkonnější dieselový agregát, který tato třída aktuálně nabízí. Ford pro něj vybral i velmi stylový kabát, kterým není nic menšího než model F-450.

Jestli právě přemýšlíte, k čemu je u pick-upu tak šílený točivý moment, pak vám hned dáme vysvětlení. Ford F-450 je totiž až neuvěřitelně schopným autem. Na korbě zvládne uvézt 3 312 kilogramů, a navíc na standardním tažném zvládne utáhnout až 9 450 kilogramů. Ale pozor, to není vše. Pokud použijete speciální tažné zařízení, můžete za auto zapřáhnout přívěs, který bude mít až 15 300 kg. Pro srovnání dodáme, že pick-upy, které se prodávají u nás, uvezou na korbě zpravidla něco přes tunu a na tažném zařízení odtáhnou 3,5 tuny…

Přečtěte si také:  Land Rover Defender se vrací silnější než kdy dřív, pod kapotou bude V8

Ford si v Americe za tuhle krásu řekne 52 830 dolarů, tedy asi 1,2 milionu korun. Ale té parády a praktičnosti, kolik za to nabízí. Pokud po autě bezmezně toužíte – a věřte, že vám rozumíme – pak vás i s dovozem vyjde na asi dva miliony korun. A uznejte sami, že tohle auto stojí za každou korunu.