Zelená pistáciová Škoda Superb (5Y5Y - Zelená Fantasy)

Škoda přidává do nabídky zelený pistáciový lak. Ta „správná“ barva to ale není, ta je v nabídce pořád

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Škoda, wikipedia, garáž.cz - Foto: Škoda - 9. 7. 2023


Škoda před několika dny na facebooku oznámila, že se do nabídky vrací pistáciová barva. Pokud byste si jen přečetli text, mohli byste nabýt dojmu, že jde o původní barvu, kterou měla první generace Škody Fabia, ale není tomu tak. Zelená Pistachio, jak se novinka jmenuje, by sice jménem původní barvu mohla připomínat, ale její odstín je úplně jiný. Ona ale „původní“ pistáciová barva z ceníku nevymizela, jen je schovaná.

Fenomén „pistáciová fabie“

Škoda Fabia první generace sice byla důležitým modelem, byla po první generaci modelu Octavia autem, které zcela vzniklo pod křídly Volkswagenu, ale vlastně nebyla nijak zvlášť zajímavá, bylo to běžné auto. Existuje však jedna výjimka, která má i vlastní facebookovou skupinu. Pravděpodobně jste už o fenoménu pistáciové fabie také slyšeli…

Na internetové encyklopedii wikipedia se k tomuto fenoménu píše: „Roku 2018 založili dva žáci tehdy deváté třídy ostravské základní školy a na sociální síti Facebook skupinu, jež nazvali „Pistáciové fábie“. V ní se soustřeďují fanoušci takto zbarvených fabií, […] Přívrženci tohoto zájmu neváhají kvůli pořízení snímku automobilu realizovat i cestu do zahraničí, neboť fabia ve zbarvení zelená Fantasy se nachází u majitele v Německu či na Slovensku a také v Polsku.“

Praha, automobil Škoda Fabia v barvě zelená Fantasy (2).jpg
Foto: Wikimedia Commons, Jan PolákVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Ačkoliv se tahle zelená barva i díky tomu vžila do podvědomí jako pistáciová, oficiálně to názvem pistáciová barva nebyla. Už na první generaci Škody Fabia se jmenovala Zelená Fantasy a její kód byl 5Y5Y. Podle magazínu garáž.cz bylo v této barvě vyrobeno 7808 kusů první generace Škody Fabia. A to je hodně malé číslo, vzhledem k tomu, že z výrobních linek sjelo 1 788 063 vozů.

Podle toho, co vídáme na silnicích, by se mohlo zdát, že na dalších modelech automobilky Škoda už tahle pistáciová barva v nabídce nebyla, ale není to pravda. Pokud bychom zůstali u fabie, pak byla Zelená Fantasy v nabídce i pro druhou a třetí generaci.

V rámci druhé generace malého hatchbacku se ovšem tato „pistáciová“ barva nenacházela v běžném ceníku, byla totiž vyhrazena výhradně pro fleetové zákazníky. Magazín garáž.cz uvádí, že v této barvě bylo vyrobeno pouhopouhých pět kusů. Ano, jen 5 kusů z celkem více než 1,7 milionu vyrobených vozidel.

I škodovka ji propagovala

Zelená Fantasy (5Y5Y) byla v nabídce i pro třetí generaci Škody Fabia – a to jak pro hatchback, tak i pro kombi. Fenoménu pistáciové fabie si všimla i samotná automobilka a v roce 2019 se rozhodla, že lidem ukáže, že tahle barva v nabídce pořád je. Se třetí generací modelu Fabia tak natočila povedený spot.

Objednáte ji i na další modely

Zelená Fantasy se neomezila pouze na Fabii, ale k dostání byla i na další modely. Zpravidla však nebyla v běžném konfigurátoru a mezi běžnými laky, ale v rámci příplatkového speciálního lakování.

Pokud byste ji ovšem chtěli na čtvrtou generaci fabie, máte smůlu. Ta žádné možnosti speciálního lakování nemá a mezi běžnými barvami legendární pistáciovou barvu nenajdete. A nenajdete ji ani u většího modelu Octavia čtvrté generace. Právě ten dostal mezi speciální lakování novinku v podobě Zelené Pistachio, ale tahle barva má úplně jiný odstín.

Naopak u Superbu (liftbacku i kombíku) anebo u Kodiaqu ji mezi speciálními laky najdete. I u těchto modelů se jmenuje Zelená Fantasy a má kód 5Y5Y. Příplatek za ni není nijak vysoký, u všech tří škodovek za ni dáte 34 tisíc korun s daní.

Oba dva modely však na podzim čeká generační obměna a je otázkou, zda se „pistáciová“ barva Zelená Fantasy v nabídce udrží. Mezi zákazníky totiž nijak zvlášť oblíbená není. Jen si vzpomeňte, kdy jste škodovku v této barvě – pokud nešlo o první generaci modelu Fabia – potkali. A potkali jste ji vůbec někdy?

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru