skoda-muzeum

Škoda Muzeum zaznamenalo v roce 2019 rekordní návštěvnost. Připravilo novou výstavu

Autor: Tisková zpráva - 13. 1. 2019


Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi si v uplynulém roce 2018 připsalo absolutní návštěvnický rekord ve své historii, přivítalo 273 811 hostů z České republiky i zahraničí – meziroční nárůst činí takřka 8 %. Poutavou prezentaci historie značky ŠKODA doplňuje možnost návštěvy depozitáře či výrobních linek i řada kulturních akcí a tematických výstav. Nejnovější z nich, Studentské vozy snů, prezentuje jedinečný pohled do budoucnosti motorismu očima nastupující generace škodováků.

„Rekordní návštěvnost Škoda Muzea dokládá, jak dobře funguje prezentace automobilové historie s propojením tradičních i moderních multimediálních prvků. Stále se snažíme nabídnout něco navíc, a tak se k nám – kromě příjezdu nových hostů – mnozí návštěvníci opakovaně vracejí,“ říká Andrea Frydlová, vedoucí Škoda Muzea v Mladé Boleslavi, a dodává: „Ráda bych upozornila na úspěšnou tematickou výstavu První kilometry v první republice, stejně jako vystavené unikátní projekty žákovských vozů.“

Podíl domácích návštěvníků Škoda Muzea se dlouhodobě pohybuje kolem 60 %, mnozí z hostů si atraktivní mladoboleslavskou expozici zařadili do programu své cesty z evropských zemí, například Německa, Francie či Polska, ale i zámoří – od Číny po USA. V roce 2018 se s úspěchem setkaly krátkodobé výstavy, například Vítězství plná prachu: 1908 s tématem motoristického sportu, případně První kilometry v první republice (potrvá do 28. dubna), jeden z příspěvků značky Škoda k jubileu samostatného státu.

Nejnovějším motivem k návštěvě Škoda Muzea je prezentace žákovských vozů Škoda. Žáci Středního odborného učiliště strojírenského Škoda Auto v Mladé Boleslavi, podporovaného automobilkou již od roku 1927, totiž každoročně vyvinou a vyrobí unikátní studii automobilu podle svých představ – jde o tradici založenou roku 2014. Vybraný tým společně vyvíjí koncept na základě aktuálního sériového modelu značky ŠKODA a následně jej realizuje za podpory svých učitelů odborného výcviku, zástupců oddělení technického vývoje, designu a výroby společnosti Škoda Auto.

Nejstarším z pětice žákovských projektů, vystavených ve Škoda Muzeu, je dnes již historické vozidlo pro volný čas: Škoda BUGGY (1972-1975). V první polovině 70. let se tehdejší učni podíleli na výrobě jeho laminátové karoserie. Novodobé žákovské vozy jsou již prakticky celé výsledkem práce mladých mozků a rukou. Jako první vyjel roadster-kabriolet Škoda Citijet (2014) na bázi modelu Citigo. Vůz Fabia se stal odrazovým můstkem ke tvorbě kompaktního pick-upu Škoda Funstar (2015). Rapid Spaceback zase inspiroval vznik kupé Škoda Atero (2016), výsledek více než 1300 hodin práce 26 spolužáků. K myšlence plážové buggy se vrátila Škoda Element (2017), elektromobil s lednicí a chytrou televizí „na palubě“, vytvořený na základě vozu Citigo. Zatím poslední žákovský koncept představuje Škoda Sunroq (2018), kabriolet vzniklý zásadním přepracováním populárního SUV Karoq a poháněný turbomotorem 1,5 TSI, vyladěným na 120 kW a 279 Nm.

Atraktivní výsledky práce mladé generace budou ve Škoda Muzeu k vidění od 15. ledna do 29. dubna 2019.

Kromě hlavní expozice Škoda Muzea si mohou návštěvníci prohlédnout také depozitář s jedinečnými sportovními vozy a prototypy. Velkému zájmu se těší rovněž možnost spojit návštěvu muzea s prohlídkou aktuálních výrobních provozů Škoda Auto – na základě předchozí objednávky. Kromě továrny v Mladé Boleslavi jsou pro exkurze otevřeny také závody v Kvasinách a Vrchlabí. Návštěvu Škoda Muzea je možné zkombinovat také se zhlédnutím aviatických exponátů partnerského Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi, případně také areálu Rodného domu Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích. Pro všechna tři uvedená muzea je k dispozici zvýhodněné kombinované vstupné.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru