ŠKODA ATERO: již třetí žákovský vůz z Mladé Boleslavi + video

Autor: Tisková zpráva - 24. 6. 2016


ŠKODA CITIJET, ŠKODA FUNSTAR a nyní ŠKODA ATERO – již potřetí žáci ŠKODA AUTO Středního odborného učiliště strojírenského vyrobili v jediném exempláři svůj vůz snů. Nový žákovský vůz, kompaktní kupé, je opět důkazem umu mladých lidí ze ŠKODA Akademie – na videu žáci poprvé ukazují postup při výrobě vozu ŠKODA ATERO.

Skoda-atero-koncept-04

„Stejně jako v případě obou posledních projektů jsem i tentokrát na žáky našeho učiliště, na jejich angažovanost a jejich know-how velice hrdý,“ říká Bohdan Wojnar, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast lidských zdrojů. „Děkujeme všem, kteří projekt podpořili,“ dodává člen představenstva společnosti ŠKODA za oblast výroby a logistiky Michael Oeljeklaus. „Již oba první žákovské vozy ukázaly, co naši žáci umí. Stejně jako ony je také ŠKODA ATERO vysoce moderní a jedinečný automobil.“

Se stavbou pojízdného unikátu ŠKODA pokračuje v ještě mladé tradici. V projektu žákovského vozu jde především o podporu umu a kreativity žáků učiliště. V roce 2014 vyrobil tým žáků ultrakompaktní kabriolet CITIJET, v roce 2015 následoval pickup FUNSTAR.

V případě modelu ŠKODA CITIJET se jedná o městský kabriolet na bázi modelu ŠKODA CITIGO. Exteriér je nalakovaný modrobíle, šestnáctipalcová hliníková kola jsou modrá. Na zádi vyniká spojler a dvě koncových výfuku. Pod kapotou pracuje zážehový motor 1.0 MPI o výkonu 55 kW/75 koní. Vnitřní výbava zahrnuje kůží potažený volant, madlo ruční brzdy a hlavici řadicí páky; potahy sedaček a koberečky mají speciální textilní design. Palubní deska je nalakovaná v kombinaci bílé a červené. Soundsystém má výkon 300 wattů, modré LED osvětlení interiéru reaguje na hudbu.

Skoda-CityJet_studio0415_F

ŠKODA FUNSTAR je kompaktní pickup na bázi modelu ŠKODA FABIA. Vůz je lakován v kombinaci metalických odstínů šedá Steel a bílá Moon; prahy, rámeček masky chladiče a zadní spojler jsou zvýrazněné odstínem Reflex-Green. Světlomety a zadní skupinové svítilny s technikou LED, zelené pruhy LED-diod dodávají světlu pro denní svícení svébytný charakter. Také v interiéru jsou některé prvky provedeny v odstínech šedá Steel-Grey a bílá Moon. Na palubě najdeme sportovní volant, soundsystém má výkon 1.400 wattů. ŠKODA FUNSTAR vyjel na osmnáctipalcových kolech z modelu Octavia RS. K pohonu slouží motor 1.2 TSI o výkonu 90 kW, kombinovaný se sedmistupňovou převodovkou DSG.

ŠKODA ATERO, třetí a zatím nejsložitější žákovský vůz značky je 4,3 metru dlouhé dvoudveřové kupé. Základem je model ŠKODA RAPID Spaceback – došlo však k masivním zásahům. B-sloupky byly posunuty vzad, C-sloupky jsou silněji skloněné. Střecha se dříve svažuje dolů, spodní hrana oken zase za dveřmi stoupá. Světlomety využívají technologii LED, přední nárazník má velký nasávací otvor, výfuk pochází z modelu ŠKODA OCTAVIA RS. ŠKODA ATERO je nalakován v metalickém odstínu Black Magic, silného kontrastního efektu je dosažené použitím červených prvků.

Pohonné ústrojí tvoří motor 1.4 TSI o výkonu 92 kW/125 koní a sedmistupňová převodovka DSG. Osmnáctipalcová kola, vypůjčená z modelu ŠKODA OCTAVIA, jsou černě lakovaná a opatřená červenými pruhy. Na přední nápravě najdeme brzdy s děrovanými kotouči s vnitřní ventilací. Sportovní náladu interiéru dodává červené osvětlení, speciální efekty vytváří ambientní LED-osvětlení. Audio-zesilovač o výkonu 1.800 wattů řídí 14 reproduktorů.

skoda atero

Práce na voze ŠKODA ATERO zabrala více než půl roku. Šestadvacetičlenný tým žáků ŠKODA Středního odborného učiliště v Mladé Boleslavi – čtyři mladé dámy a 22 mladých mužů – společně vyvinuli koncept a jeho realizaci za podpory svých učitelů odborného výcviku a zástupců oddělení technického vývoje, designu a výroby. Projekt dal žákům možnost uplatnit své teoretické znalosti v praxi a plánovat a pracovat v široké kooperaci, napříč jednotlivými profesemi a odbornými útvary.

S projektem žákovského vozu demonstruje ŠKODA již tři roky vysokou kvalitu svého profesního vzdělávání. ŠKODA AUTO a.s. Střední odborné učiliště strojírenské nabízí mladým lidem tří- a čtyřleté vzdělání v technických oborech, ukončené výučním listem nebo maturitou. Po úspěšném ukončení studia je všem absolventům nabídnuta práce ve společnosti ŠKODA AUTO. V současné době je ve 14 oborech k dennímu studiu zapsáno téměř 900 žáků, mezi nimi 14 procentdívek. V nástavbovém studiu si v současné době zvyšuje svou kvalifikaci zhruba 100 zaměstnanců.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru