Jak známo, chodci patří mezi nejzranitelnější účastníky provozu. Jsou to právě oni, kdo si musí i na přechodech dávat velký pozor. Především pak na těch, které vedou přes více proudé silnice. Právě tam často dochází k tragickým nehodám, kterým se ovšem dalo předejít.

K jedné takové nehodě došlo v úterý 3. srpna v Ostravě. Na tamní ulici Frýdecká jeden řidič pustil chodkyni přes přechod, ale druhý, který ji nejspíš přehlédl, už ne. Žena po srážce bohužel na místě zemřela.

Chodci často zapomínají, že ani na přechodu nemají absolutní přednost. Chybují i matky s kočárky

Pozor musí dávat řidič i chodec

Jakékoliv přecházení přes silnici je pro chodce velmi nebezpečné. Ovšem v případě více proudých silnic riziko střetu s autem mnohonásobně stoupá. Řidiči by si měli pamatovat, že ve chvíli, kdy u přechodu zastavuje nebo jen zpomaluje jedno auto, je potřeba, aby zpomalilo, ideálně ale zastavilo i druhé. Už jen zpomalením jednoho z aut se dá očekávat, že je v blízkosti přechodu chodec.

Přečtěte si také:  Řidič v octavii vezl sedm podnapilých kamarádů. Sešrotoval, co mohl a po nehodě raději utekl

Někteří pak silnici přebíhají, a nedojde jim, že má více jízdních pruhů. Řidič pak může chodce za zastaveným autem snadno přehlédnout a na reakci mu pak nezbyde prakticky žádný čas.  

Ovšem velký pozor musí dávat také chodci. I v případě, že jim jedno z aut zastaví, je potřeba se důkladně přesvědčit, že v dalším jízdním pruhu nejede žádné jiné. V žádném případě není vhodné v takovou chvíli silnici, byť po přechodu, přebíhat. Auto v dalším jízdním pruhu vůbec nemusí být vidět a je potřeba pamatovat na to, že pokud chodec nevidí auto, je dost pravděpodobné, že jeho řidič nevidí chodce.

Přečtěte si také:  K pětině smrtelných nehod chodců dochází na vyznačených přechodech

Chodec se pak musí v každém pruhu zvlášť přesvědčit, že jej řidič vidí a pouští. Pamatujme na pravidlo, které říká: „Řidiči vozidel sice musí umožnit chodci bezpečné přecházení, ale chodec nesmí vstupovat do vozovky bezprostředně před jedoucí vozidlo.“

Přidat komentář