Praha to s měřením emisí přímo v ulicích myslí vážně. Už shání dodavatele měřicího systému

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy - Foto: TSK Praha - 11. 5. 2021


Praha, stejně jako jiné světové metropole, se rozhodla, že opravdu zatočí s emisemi v ulicích. Dokonce tvrdí, že do roku 2030, tedy za devět let, dostojí svému závazku a sníží uhlíkovou stopu města o 45 %. Investovat kvůli tomu bude muset na 230 milionů korun, přičemž část těchto financí spolkne speciální měřící systém, který bude schopen měřit emise u jedoucích aut přímo v ulicích. Konkrétně by mělo jít odhadem o 40,2 milionu korun bez DPH. Polovinu nákladů má však uhradit Evropský fond pro regionální rozvoj.

Pražský magistrát je bojem proti emisím a hlavně proti automobilismu dobře znám. A jak to tak vypadá, tak přitvrdí. Rada hl. m. Prahy totiž v pondělí schválila vypsání veřejné zakázky na vývoj, výrobu i dodávku zařízení pro zjišťování emisí pevných částic výfukových plynů u motorových vozidel. Podle magistrátu kontrola přímo v provozu výrazně pomůže odhalovat auta s nadměrnými emisemi, což prý následně povede ke zlepšení ovzduší v Praze. V testovacím režimu bude hlavní město řidiče s takovými auty jen upozorňovat. Jakmile ale systém přejde do ostrého provozu, měl by být systém propojen se systémy dopravní kontroly. Auta s přílišnými emisemi budou odstavena a buď kontrolována na ulici policejní hlídkou, nebo odeslána na STK.

„Cílem záměru je přispět ke zlepšení životního prostředí v hlavním městě. Automobilová doprava je totiž jedním z nejvýznamnějších zdrojů znečišťování ovzduší, a to jak emisí tuhých látek, tak i suspendovaných částic. Podle statistik silničních kontrol Centra služeb pro silniční dopravu každé čtrnácté auto neplní zákonné limity pro emise škodlivých látek,“ uvádí náměstek pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Kontrolu emisí nyní provádí Centrum služeb pro silniční dopravu, které je příspěvkovou organizací Ministerstva dopravy ČR s působností na celém území Česka.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru