stk-rz-bmw

Platnost STK má jasná pravidla. Pozor na tyto mýty

Autor: Pavel Srp - Zdroj: internet - Foto: Pavel Srp - 20. 1. 2021


Pokud v České republice chcete po silnicích jezdit v autě anebo jiném dopravním prostředku, musí na něm být registrační značky, musí být pojištěno a musí mít platnou STK. A právě na platnost STK se mezi obyvateli vytvořila spousta nepravd, polopravd a mýtů. Na co byste si měli dát pozor a co byste měli brát v potaz?

STK platí do konce měsíce

Konec platnosti STK vyznačuje samolepka na registrační značce. Na té je vyražen měsíc a rok platnosti, ale to neznamená, že STK končí k poslednímu dni tohoto měsíce. Platnost STK končí k tomu dni, který je uveden v technickém průkazu vozidla. Pokud tedy vaše STK končí například 1. února, pokud by vás 2. února chytila policie, máte problém. Vaše STK již není platná.

Přečtěte si také:  Zaviněná nehoda s autem bez STK se nemusí vyplatit. V krajním případě může vyjít i na miliony

Policie si neumí zjistit přesné datum

Dříve platilo, že policisté opravdu nechávali auta jezdit s STK do konce toho kterého měsíce. Důvodem bylo to, že nedokázali přesně zjistit konec platnosti. To však už pár let neplatí, protože policie si podle registrační značky vůz prolustruje a dokáže zjistit právě i přesný konec platnosti STK.

Pokuta nestojí ani za řeč

Jízda bez platné STK je dopravní přestupek. Pokud vás policie zastaví, bude záležet na tom, v jakém stavu vaše auto je. Pokud je v dobrém technickém stavu, zjevně neohrožující silniční provoz, pak vám hrozí pokuta na místě v blokovém řízení do 2000 Kč.

Jiné to ale bude v případě, kdy auto s propadlou STK vypadá jako šrot. Policie to pak bude s největší pravděpodobností řešit jako jízdu s technicky nezpůsobilým vozidlem. A tady už je postih znatelně horší. Policisté pak takový přestupek nemohou vyřešit na místě, ale předávají jej k dořešení do správního řízení. V tom může řidič dostat pokutu od 5000 do 10 000 Kč, ale hlavně 5 trestných bodů a zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok. S automobilem (nebo motocyklem či jiným dopravním prostředkem) v takovém případě nesmíte odjet a musíte zajistit jeho odtah.

Přečtěte si také:  Chcete kupovat ojeté SUV? Tohle jsou ta nejméně spolehlivá

Nouzový stav STK prodlužuje

V roce 2020 se kvůli pandemii koronaviru na jaře zavřelo prakticky vše. A to nejen v České republice. V návaznosti na to prodloužila Evropská unie třeba i platnost STK o 7 měsíců. Týkalo se to však těch, kterým STK končila nejpozději v srpnu 2020, přičemž těm se platnost STK prodloužila do března 2021.

V nouzovém stavu, který v České republice platí aktuálně, už se však platnost STK neprodlužuje. Prodloužena je jen platnost řidičského průkazu a průkazu profesní způsobilosti.

Co byste ještě měli vědět o platnosti STK?

Pokud nevíte, kdy platnost STK na vašem dopravním prostředku končí, tím nejjednodušším, jak to zjistit, je podívat se na červenou samolepku na registrační značce. Na té jsou dvě tečky, ukazují měsíc a rok konce platnosti. Pokud to ale chcete vědět přesně, pak stačí najít technický průkaz od vašeho auta (ten „velký“, v „malém“ to nenajdete), kde bude uveden přesný datum.

Přečtěte si také:  Tmavé fólie na oknech sice uleví od sluníčka, ale pokud nejsou dle zákona, můžete za ně i přijít o řidičák

Platnost technické kontroly se liší i v závislosti na tom, na který dopravní prostředek je prováděna, liší se pro motorky, auta, autobusy a podobně. Tabulka ukáže, na jak dlouho ji ten který dopravní prostředek dostává.

Druh vozidla Platnost STK
 • Osobní automobily
 • Nákladní automobily
 • Brzděné přívěsy do 3500kg
2 roky
 • Nákladní automobily nad 3500kg
 • Autobusy
 • Automobilové přívěsy nad 3500kg a návěsy
 • Vozidla s právem přednostní jízdy (ambulance, hasiči, policie)
 • Vozidla TAXI
1 rok
 • Motocykly
 • Nebrzděné přívěsy do 750kg
 • Traktory
 • Traktorové přívěsy a návěsy
4 roky

Jestli potřebujete udělat STK novou, pak můžete zajet kamkoliv, není potřeba se držet místa, kde bydlíte anebo máte trvalé bydliště. Nejjednodušší je ale svěřit automobil nějakému servisu, který provede kontrolu vašeho dopravního prostředku a připraví jej tak, aby technickou kontrolou prošlo bez sebemenšího problému. Udělat STK o měsíc nebo dva dříve není problém, naopak jezdit i jeden den bez ní problém je.

Štítky: , ,

1 názor na “Platnost STK má jasná pravidla. Pozor na tyto mýty”

 1. Miroslav Modrák

  Dobrý den,
  na stránkách jedné stanice technické kontroly jsem se dočetl, že motocykly do objemu 50 ccm a rychlosti do 50 km/hod nepodléhají pravidelné technické kontrole. Je to pravda?
  Děkuji

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek