test-2021-porsche_macan- (22)

Že nás v blízké budoucnosti čeká hotová invaze elektromobilů je asi jasné. Zdá se ale, že kolem jejich výroby u automobilek panují jisté dohady. Ještě donedávna bylo jasně dáno, že Porsche bude výrobu své nové plánované elektrické vlajkové lodi, směrovat do továrny patřící Volkswagenu, respektive jeho divizi užitkových vozů. Stuttgartská značka se ale rozhodla jinak, a tak svému sourozenci bude muset zaplatit poměrně vysokou pokutu.

S informací přišel magazín Automotive News podle něhož by se pokuta měla pohybovat kolem 100 milionů eur a má jít o jakousi kompenzaci za odstoupení od výrobní smlouvy. Porsche si ale stojí za svým a ty bezmála 2,5 miliardy prý zaplatí.

Přečtěte si také:  Už v následujících dnech budou v Česku opět spuštěny dotace na elektromobily

Podle magazínu byla uzavřena interní dohoda, která Porsche umožní vyrábět chystaný výkonný elektromobil v továrně v Lipsku a ne v Hannoveru, kde vyrábí divize užitkových vozů. Porsche k tomu řeklo, že vzhledem k tomu, že chystaný model bude mít svou vlastní platformu, nedává smysl, aby byl vyráběn tam, kde jinak produkují úplně jiné vozy. V tomto případě by prý musela být vybudována další nová výrobní linka, což nedává smysl jak z pohledu logiky i logistiky, tak také financí.

V divizi užitkových vozů jsou z toho rozladěni, počítali zřejmě se slibovaným objemem práce. Ostatně předsedkyně podnikové rady divize užitkových vozů Bertina Murkovic už veřejně vyjádřila své zklamání z tohoto kroku značky Porsche. Potvrdila také onu pokutu, která má nahradit ztráty z na poslední chvíli odvolané výroby.

Přečtěte si také:  První "SUV-kupé" Volkswagen Taigo se představuje. K zákazníkům dorazí v lednu

Hannoverský závod se ale nemusí bát, že by snad zel prázdnotou. Už dnes je místem výroby třeba elektrického Volkswagenu ID.Buzz a také některých elektrických modelů Audi a brzy i Bentley. A vzhledem k už zmíněné invazi elektromobility se tam jistě brzy budou vyrábět i další modely koncernu.

Přidat komentář