Porsche Museum, Stuttgart (2023)

Porsche Museum rozdává radost už skoro 50 let. Byli jsme se tam podívat [fotogalerie]

Autor: Pavel Srp -  Foto: Pavel Srp - 7. 1. 2024


Porsche je jednou z těch nejoblíbenějších automobilových značek světa. Vždyť už více než 75 let vyrábí skvělá sportovní auta. Historii má opravdu bohatou a se svými fanoušky se o ni dělí ve svém továrním muzeu v Zuffenhausenu ve Stuttgartu. My jsme se tam před nedávnem také byli podívat.

Pět dekád radosti

Porsche muzeum není novinka, vždyť to své první otevřela automobilka už v roce 1976. Stalo se tak v jedné boční uličce vedle továrny. Bylo poměrně malé, vešlo se sem asi jen 20 aut. To vydrželo poměrně dlouho, protože o stavbě nového a výrazně většího muzea se začalo mluvit až po přelomu tisíciletí. Na konceptu nového muzea se začalo pracovat v roce 2003, přičemž otevřeno bylo 29. ledna 2009. Jeho stavba vyšla na závratných 100 milionů eur (původně se počítalo přibližně se 60 miliony).

Nové muzeum stojí na hlavní silnici nedaleko hlavní budovy automobilky Porsche, ale stále velmi blízko k továrnám, respektive výrobním halám, které jsou prakticky všude v okolí. Jeho plocha je 5600 čtverečních metrů v několika patrech. Vnitřní prostor muzea je otevřený, takže je vidět takřka odkudkoliv kamkoliv.

Od začátku až na konec

Podobně jako v muzeu Mercedes-Benz, které je vzdáleno jen několik kilometrů, i Porsche nás postupně provede celou svou historií. Exponáty, které se obměňují, ukazují historii značky od úplného začátku až do současnosti. Kromě sériových modelů si můžeme prohlížet i koncepty, závodní auta i další artefakty (například klíče od auta, řadicí páky a podobně).


Velkou fotogalerii z muzea si můžete prohlédnout tady!


U každého auta je navíc popisek obsahující základní informace i doprovodný text. Muzeum vám také nabídne audioprůvodce, který ke každému exponátu prozradí další podrobnější informace. Jako pozornost si navíc můžete nechat šňůrku na krk, kterou k průvodci dostanete.

porsche_museum-klicenka-kavarna
Klíčenka jako dárek za použití audioprůvodce a káva a med z kavárny Porsche muzea.

Exkluzivní vystavené modely jsou zcela jistě Porsche 356 „No. 1” Roadster, tedy úplně první vyrobené Porsche, ale také modely Porsche 911 různých generací (včetně sportovních verzí GT2 nebo GT3, či exkluzivního 911 Carrera RS 2.7 nebo Sally z kresleného filmu Auta), 959, či závodní Porsche 550, 917 nebo GT1 včetně silniční verze Porsche 911 GT1 Straßenversion.

Na ploše je standardně vystaveno kolem stovky automobilů, ale Porsche je čas od času obměňuje. Připravuje také tematické výstavy. Ostatně fond na to má velký, protože v depozitu má asi 700 aut, přičemž 200 z nich jsou závodní speciály.

Vstupné a otevírací hodiny

Porsche museum můžete navštívit na adrese Porscheplatz 1, Stuttgart-Zuffenhausen. Základní vstupné je 12 eur, snížené (pro děti, studenty a podobně) je 6 eur. I tady ovšem platí, že pokud navštívíte Porsche Museum i Mercedes-Benz Museum v jeden den, dostanete vždy v tom druhém asi čtvrtinovou slevu na vstupné. Otevřeno je vždy od úterý do neděle od 9 hodin od rána do 18 hodin do večera. V pondělí je zavřeno.

V muzeu je také obchod s předměty Porsche – od oblečení, přes modely aut, různé doplňky (jako hrníčky, nádobí a podobně) až po knihy. Po prohlídce můžete vychutnat dobrou kávu v kavárně, kde si můžete koupit například i originální Porsche med, anebo poobědvat či povečeřet v místní restauraci.


Velkou fotogalerii z muzea si můžete prohlédnout tady!


Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *