Extrémně raritní Porsche 911 GT1 Strassenversion zachyceno v Cannes – video

Autor: Anina Russová - 23. 12. 2014


Víte, co vám stoprocentně zaručí skvělý den? Když potkáte na silnici takovou perlu, jaká byla zachycena na videu ve francouzském Cannes. Jde o naprosto jedinečné Porsche 911 GT1 v silniční verzi. Potkáte ho velmi zřídka, a když, tak spíše vystavené někde v muzeu, kde se mu nemůže nic stát. Existují ale i majitelé takových exkluzivních aut, kteří je stále používají k tomu, k čemu byla vyrobena. V Cannes tak díky tomu bylo při projížďce zachyceno tohle krásné Porsche 911 GT1 Strassenversion, což je civilní varianta té závodní bestie FIA GT Championship.

Podmínkou ke schválení závodního vozu pro třídu GT1, byla stavba jeho civilní varianty. A i když jich podle původního plánu mělo být postaveno alespoň 25, světlo světa nakonec spatřila jen počtu 21 kusů. I když by název mohl napovídat, že by tohle auto mohlo mít lecos společného s modelem 911, není tomu tak. Použité jsou pouze některé části karoserie jako světla a podobně, či interiéru.

Porsche 911 GT1 představilo už v roce 1995 a o rok později se zůčastnilo soutěže 24h Le Mans, kde také zvítězilo. I jeho civilní varianta v sobě ukrývala opravdu neuvěřitelnou pohonnou jednotku. Šlo o uprostřed, před zadní nápravou uložený vzduchem chlazený plochý šestiválec o objemu 3.2 litru opatřený dvěma velkými turbodmychadly. V civilní verzi Strassenversion se tohle Porsche pyšnilo neskutečným výkonem téměř 600 koní.

Mezi lety 1997 a 1998, kdy byla 911 GT1 Strassenversion zákazníkům nabízena asi za 1.5 milionu marek, se nakonec prodaly úplně všechna auta. Oproti závodní verzi je civilní verze přeci jen měkčeji nastavená, má komfortní interiér, je vyšší a její šestistupňová převodovka je trochu uzpůsobena tomu, aby s ním mohli případní majitelé jezdit i na nákupy. :) I tak jde ale o čisté sportovní náčiní…

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru